Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Rybka lubi pływać...

Grzegorz Benda

...czyli nie samo dobro! I jak tu uniknąć skojarzeń, skoro rybka w tej muzyce po prostu się tapla

Kiedy sięgnąłem po najnowszą płytę Michała Zygmunta, od razu „zobaczyłem" film Emira Kusturicy „Arizona Dream", a po chwili „usłyszałem" głos Iggy'ego Poppa. Proponuję przeprowadzić na sobie podobny eksperyment. Wynik pewny. To muzyka instrumentalna, tak nieprzyzwoicie filmowa, że aż chce się wejść w te obrazy, a potem do niej... śpiewać. Mam nadzieję, że nikt z muzyków się za to nie obruszy.

Po solowych płytach „Światy" (2008) i „ Organic" (2010) oraz albumie „Muzyki" (2011), nagranym wraz z Rolim Mosimannem (w podwójnej roli perkusisty i producenta), Michał Zygmunt uznał, że czas na nagrania w większym składzie, więc na okładce zabawnie usadowiły się aż trzy (nie lubię tego określenia, ale cóż począć) podmioty wykonawcze: kompozytor, producent i wykonawca Michał Zygmunt oraz formacje Big Fish i Deep Water.  Tę drugą oprócz Michała Zygmunta (gitara) tworzą: Artur Dominik – perkusja, Radek „Bond" Bednarz – bas (Miloopa, Fat Burning Step), Tomek Kasiukiewicz – puzon (Miloopa) oraz Janek Michalec – trąbka (Sinusoidal). Big Fish to, oprócz Zygmunta (gitara dobro), Dominik – instrumenty perkusyjne (Chromosomos, Lech Janerka), i Ranjit Prasad – kontrabas. Trzeci skład to duet Michała Zygmunta (dobro) z Jarkiem Trelińskim, gitarzystą zespołu Raz Dwa Trzy.

Trzy składy i trzy sesje nagraniowe, ale wśród ośmiu zamieszczonych na płycie utworów dominują nagrania lidera projektu z Deep Water. Jest ich aż sześć. Nic dziwnego, skoro tym razem miało być... nie samo dobro. Dwóch „samotników" pięknie zresztą tę płytę dopełnia: i ten „rozkołysany" na dwie gitary, i ten zagrany „Z wiatrem i pod wiatr", mój ulubiony. Płyta ta to wirtuozersko podana dawka energii zaczerpniętej (znowu! i dobrze) z wielu rodzajów muzyki. Szkoda tylko, że nie trwa dłużej.

Michał Zygmunt
"Big Fish in Deep Water"
Port Bankok Music

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?