Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Świat według Wielkiego Architekta

Janusz Korwin-Mikke

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o masonerii, ale boicie się zapytać...

Jak w każdej sprawie, i w tej ludzie dzielą się na trzy odłamy. Oszołomów twierdzących, że światem rządzi 12 masonów zbierających się w piwnicy synagogi w Nowym Jorku. Na oszołomów twierdzących, że żadna masoneria nie istnieje, a carska Ochrana napisała „Protokoły mędrców Syjonu" i założyła 50 tys. stron masońskich w internecie, oraz na resztę, która o niczym nie ma pojęcia.

Tymczasem masoneria naprawdę istnieje – i wcale nie jest tak tajna, jak niektórzy myślą. Czasem – gdy w polskich mediach panowała jeszcze względna wolność, czyli 20 lat temu – można było nawet zobaczyć ją w TVP. Istnieje – i jak każda organizacja ma swoje cele, o które walczy. Jest też, o czym już mało kto wie, bardzo podzielona.

W służbie konserwatyzmu

Masoneria wywodzi swój ród od świątyni Salomona, a tzw. ryty mistyczne – np. ryt Memphis Misraēm – jeszcze od budowniczych piramid. Powołuje się też na św. Jana (masoni składają przysięgę na Ewangelię wg św. Jana). W rzeczywistości jednak powstała ok. 300 lat temu – gdy tajne gildie strzegące tajemnic budowy katedr, tolerowane przez władze, bo użyteczne, traciły swoje znaczenie, gdyż zaprzestano budowy strzelistych świątyń. Zaczęli wówczas do nich wstępować ludzie pragnący wyzwolić się z ówczesnego systemu. Po dwóch pokoleniach przynależność do lóż stała się modna i popularna, przychylnością obdarzała je nawet Katarzyna Wielka. To masoneria zorganizowała np. spisek, który umożliwił uchwalenie Konstytucji 3 maja: większości posłów, przeciwnych konstytucji, nie zawiadomiono o wcześniejszych obradach – a tych, którzy się dowiedzieli, po prostu zatrzymano na rogatkach stolicy. Na głosowanie dotarło tylko 182 posłów na 359 uprawnionych. 74 z nich należało do masonerii. Tych konserwatywnych demokratów, którzy na obrady dotarli, sterroryzowano zebranym pod Sejmem wojskiem.

Tu od razu uwaga – bo wiele osób kojarzy masonerię z ruchami rewolucyjnymi: masoneria jest ruchem raczej konserwatywnym. Przecież Konstytucja 3 maja likwidowała Rzeczpospolitą Obojga Narodów, przywróciła na jej miejsce dziedziczne Królestwo – i odbierała prawa głosu szlachcie, która nie posiadała nieruchomości. Dziś formalnie głową masonerii jest Edward, diuk Kentu (wnuk Jerzego V), a należy do niej kwiat brytyjskiego establishmentu. Ciekawostka: gdy socjalistyczny premier Blair zażądał od sędziów, by zeznali, czy należą do masonerii, wszyscy odmówili. Nic im się nie stało, oczywiście.

Pseudomasoni Wielkiego Wschodu

Przechodzimy do podziałów w masonerii. Najważniejsza jest tzw. masoneria szkocka, mająca siedzibę w Londynie. Wielka Zjednoczona Loża Anglii (United Great Lodge of England – UGLE – 60 Great Queen Street – piękny budynek z... czerwoną gwiazdą na froncie!) jest uważana za matkę wszystkich lóż na świecie. To ona decyduje, która loża jest „regularna", a która nie.

Mason – ten regularny – musi być po pierwsze mężczyzną. Po drugie: musi wierzyć w Boga. Masoni, by uniknąć sporów między tymi, co nazywają Go: God, Allah, Gott, Jahwe, Bóg, Dieu... określają Go jako Wielkiego Architekta Wszechświata. Po trzecie: na zebraniach lóż nie wolno zajmować się polityką. Masoni powinni zgodnie rozwijać braterstwo, dobroczynność itp. cechy.

Te piękne założenia popadły w konflikt z rzeczywistością. Trudno powstrzymać mężczyzn od politykowania. To postanowienie Konstytucji Andersona (zbiór reguł masońskich z 1723 r.) nie jest więc podobno skrupulatnie przestrzegane, a część lóż się wyłamała. Tym drugim odłamem masonerii – którego „Szkoci" nie uznają i który zawzięcie zwalczają jako socjalistyczną herezję – jest Wielki Wschód. Tu „matką" jest Wielki Wschód Francji (Grand Orient de France – GOdF – rue Cadet 16), potężna organizacja w praktyce rządząca Francją. W Zgromadzeniu Narodowym podczas rewolucji było według różnych danych od 300 do 477 masonów z Wielkiego Wschodu Francji.

Poprzednia
1 2 3 4

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO