Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Ksiaze Willem-Alexander z zona Maxima i corkami

Olimpijczyk na tronie

Paweł Łepkowski

Książę Oranii Willem-Alexander, nowy król Niderlandów, w CV mógłby wpisać: ekolog, społecznik, sportowiec

Po 33 latach panowania na królewską emeryturę odchodzi ulubiona przez poddanych królowa Niderlandów Beatrycze. 28 stycznia 2013 r. 75-letnia monarchini ogłosiła abdykację i przekazanie obowiązków królewskich najstarszemu synowi. 30 kwietnia, w 33. rocznicę abdykacji królowej Juliany i koronacji jej córki Beatrycze, na holenderskim tronie zasiądzie 46-letni książę Oranii Willem-Alexander Claus George Ferdinand Amsberg, który zapoczątkuje panowanie nowego pokolenia europejskich monarchów.

Brytyjscy rekordziści

Niemal wszyscy koronowani władcy współczesnych europejskich monarchii weszli już w wiek emerytalny. Nieformalną szefową królewskiego klubu seniora jest Elżbieta II, która jest obecnie najstarszą panującą głową państwa. Mimo że brytyjska monarchini cieszy się doskonałym zdrowiem, dwór św. Jakuba, podobnie jak wszystkie dwory królewskie w Europie, szykuje się na pokoleniową zmianę warty. Zainicjuje ją holenderski książę Willem-Alexander.

Królowa Elżbieta II nie jest rekordzistką, jeżeli chodzi o długość zasiadania na tronie. Nadal brakuje jej ośmiu lat do brytyjskiego rekordu panowania jej prababki Wiktorii, która koronę nosiła 68 lat. O światowym rekordzie Elżbiety II będzie można mówić dopiero w jej 98. urodziny, kiedy pobije 72-letnie panowanie króla Francji Ludwika XIV. Król Słońce zasiadał na tronie znacznie dłużej, niż trwała średnia życia jego poddanych. W świetle takiego osiągnięcia za prawdziwego pechowca można uznać księcia Walii Karola. Nie dość, że jest najdłużej oczekującym na koronę następcą tronu w dziejach Wielkiej Brytanii, to w dodatku jego tytuły jako przyszłego króla Karola III będą nieporównywalnie skromniejsze niż dziadka Jerzego VI czy matki. Jerzy VI zasiadł na tronie jako król Zjednoczonego Królestwa i dominiów oraz cesarz Indii. Jego córkę ominął tytuł cesarzowej, ale nadal jest głową 15 państw świata, w tym takich potęg jak Kanada czy Australia. Przyszły król Karol III czy jego syn William V będą mieli niewielkie szanse na utrzymanie tych tytułów. Stąd też prasa brytyjska często nazywa panującą już 60 lat Elżbietę II „ostatnią królową brytyjskiego imperium". Wkrótce na świat przyjdzie trzeci w kolejce do tronu potomek wiekowej monarchini. Jego panowanie, jeżeli monarchia brytyjska przetrwa, utrzymując swoją estymę wśród poddanych, niczym nie będzie przypominać drugiej epoki elżbietańskiej.

Tajemniczy pan Van Buren

Holenderski następca tronu nie jest postacią tak znaną jak jego brytyjski kuzyn książę Walii Karol. Ale podobnie jak on jest bardzo zaangażowany w działalność społeczno-charytatywną. Gdyby musiał wypełnić CV, do rubryki „zawód" wpisałby zapewne: ekolog, społecznik, sportowiec i następca tronu. Jego niewielka popularność poza granicami Holandii przydała mu się w latach 1989–1991, kiedy pracował w Kenii jako wolontariusz społeczny dla African Medical Research and Education Foundation (AMREF) pod nazwiskiem W.A. Van Buren. Przyszły król Holandii interesował się metodami pozyskiwania wody pitnej i melioracji upraw w warunkach sawannowych. Jego zainteresowania i praca zaowocowały przyjęciem w skład Światowej Komisji Wody XXI Wieku. Książę, który jest absolwentem Królewskiego Instytutu Holenderskiej Marynarki Wojennej (Koninklijk Instituut voor de Marine), sam pilotował samoloty w czasie wielu wypraw w głąb kontynentu afrykańskiego. Do dzisiaj zasiadanie za sterami samolotów jest jego pasją. Przybrane nazwisko W.A. Van Buren pomogło Willemowi-Alexandrowi w wystartowaniu incognito bez żadnej ochrony w nowojorskim maratonie. Pozwalało też księciu bez rozgłosu odwiedzać mieszkającą w Nowym Jorku ciotkę – księżną Marię Christinę, młodszą siostrę królowej Beatrycze. Dzięki tym wizytom nieniepokojony przez prasę ani łowców sensacji przyszły król Holandii mógł spokojnie zwiedzać Wschodnie Wybrzeże USA i przyglądać się życiu jego mieszkańców. Tam też w tym czasie pracowała i mieszkała jego przyszła żona Maxima.

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy