Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Nowe ferrari F150 zostanie zaprezentowane w marcu podczas salonu genewskiego. Najdroższy model marki otrzyma 800-konny, 12-cylindrowy silnik, wspomagany przez 120-konny motor elektryczny.

Nadwozie zostanie wykonane z tkanin węglowych, dzięki czemu kompletne auto będzie ważyć tylko 1100 kg. Każdy nabywca wartego milion euro samochodu będzie miał indywidualnie przygotowany fotel (odlew), który jest mocowany nieruchomo do karoserii. Zmienne położenie mają pedały i kierownica.

Fabryka Volvo w belgijskiej Gandawie wyprodukowała 5-milionowy samochód. Koncern rozpoczął produkcję w Belgii w 1965 r. od modelu Amazon. W 2012 r. z taśmy zakładu zjechało 258 tys. aut, a bestsellerem jest XC60. Najpopularniejszymi modelami w historii fabryki były Volvo 850, S70, V70, których w latach 1991–2000 wyprodukowano 1,1 mln, następnie S40, V50 i C30 (łącznie 1,1 mln) oraz S60 i V70 (0,9 mln).

System ochrony Pre-safe został po raz pierwszy zaoferowany 10 lat temu w mercedesie S (W 220). Dekadę później system jest dostępny w 14 modelach (od klasy A do S), a zakres jego działania obejmuje 11 scenariuszy. Według badań Mercedesa ponad dwie trzecie wypadków poprzedzają sytuacje krytyczne, które pozwalają na ocenę ryzyka kolizji i zapobieganie jej oraz jej skutkom. Podobne zabezpieczenia chronią pasażerów także w autach konkurencji, jak Audi, BMW i Lexus.

Lotos w 2012 r. zdobył ponad 8 proc. detalicznego rynku paliw, a planuje, że do 2015 r. zdobędzie 10 proc. Wzrost udziałów był możliwy dzięki rozbudowie sieci stacji paliw.  Koncern ma 401 stacji, w tym 101 marki Optima. Pierwsze stacje Optima zostały otwarte w 2010 r.

W 2012 r. brytyjskie marki Jaguar i Land Rover sprzedały więcej aut w Chinach niż w macierzystym kraju: 71 940 w Kraju Środka i 68 333 w Wielkiej Brytanii. Stany znalazły się na trzecim miejscu z wynikiem 55 675 samochodów. Kolejne lokaty zajęła Rosja i Niemcy. Z powodu rosnącej sprzedaży firma zainwestowała 600 mln funtów w nadwoziownię przystosowaną do produkcji aluminiowych karoserii.

Zielona karta ma 60 lat. Pojawiła się na początku stycznia 1953 r. i w myśl porozumienia dawała zmotoryzowanym ochronę ubezpieczeniową przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobom trzecim za granicą w krajach, które podpisały porozumienie.

Czterdzieści lat temu Chevrolet zaoferował po raz pierwszy poduszki powietrzne. Dwa lata wcześniej uczynił to Ford. Poduszki wypełniał azydek sodu, odpalenie następowało zaś na skutek sygnału z czujnika elektromechanicznego. Poduszki jako seryjne wyposażenie pojawiły się w 1974 r. w cadillacach. Trzy lata później zastosowało je Volvo, a w 1981 r. Mercedes.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez