Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Bez Kaczyńskiego ani rusz

Marcin Palade

Nikt na prawicy nie może zastąpić Jarosława Kaczyńskiego – wynika z przeprowadzonego na zlecenie „Uważam Rze" badania Instytutu Homo Homini.

Jeżeli PiS w wyborach prezydenckich zdecydowałby się wystawić prof. Piotra Glińskiego, to w drugiej turze zmierzyliby się Bronisław Komorowski i Zbigniew Ziobro.

W rankingu prezydenckim zdecydowanie przewodzi Bronisław Komorowski. Chęć głosowania na niego deklaruje 42 proc. badanych. Na drugiej pozycji znalazł się Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska) z 16 proc., a tuż za nim Ryszard Kalisz (SLD) z 15-proc. poparciem. Poza podium uplasował się Janusz Korwin-Mikke (Kongres Nowej Prawicy) z 6 proc., który zdołał o 1 pkt proc. wyprzedzić Piotra Glińskiego (PiS). Paweł Kowal jako kandydat tworzącego się bloku PSL–PJN otrzymałby 2 proc. głosów. Bardzo słabo wypadł Janusz Palikot, na którego wskazał 1 proc. badanych, podobnie jak na Bogusława Ziętka (Polska Partia Pracy). Kandydatura Artura Zawiszy (Ruch Narodowy) nie spotkała się z zainteresowaniem. Nieco ponad 10 proc. nie wiedziało, na kogo oddałoby swój głos.

Największym zaskoczeniem jest wynik alternatywnej wobec Jarosława Kaczyńskiego kandydatury nowej twarzy PiS – prof. Piotra Glińskiego. Głosy wyborców tej partii powędrowałyby przede wszystkim do Zbigniewa Ziobry, a w mniejszym stopniu do Janusza Korwin-Mikkego. A to spowodowałoby zdegradowanie obecnej, silnej pozycji PiS jako głównej partii opozycyjnej wobec koalicji PO–PSL. Dalszą konsekwencją z kolei byłby ferment na prawicy i wzmocnienie w maratonie wyborczym 2014–2015 dwóch sił (Solidarnej Polski i Kongresu Nowej Prawicy), które od miesięcy walczą nieskutecznie o dalszą polityczną egzystencję.

W rywalizacji na lewicy dobry wynik Ryszarda Kalisza i słabość Janusza Palikota jest potwierdzeniem widocznej tendencji wzrostu sympatii wyborców do partii Leszka Millera, przy słabnącej pozycji Ruchu.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO