Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Laury Magellana rozdane

Już po raz piąty nagrodzono najaktywniejszych przedsiębiorców-społeczników.

Najbardziej innowacyjni, osiągający sukcesy w biznesie, wywierający największy wpływ na otoczenie społeczne – tacy są zwycięzcy konkursu Laury Magellana. Podczas uroczystej gali 1 lutego odbyło się wręczenie nagród V edycji. Organizatorzy – Korporacja Absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – wyszukują współczesnych Magellanów – ludzi, którzy mają pozytywny wpływ na świat społeczno-biznesowy w Polsce.

Laur Magellana Roku 2012 przypadł Księdzu Jackowi Stryczkowi, prezesowi Stowarzyszenia Wiosna, inicjatorowi akcji Szlachetna Paczka. Dzięki jego działaniom rocznie pomoc otrzymuje ponad 13 tys. osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Do wspólnej pracy udało mu się zaangażować wiele środowisk – urzędników, biznesmenów, sportowców, artystów. Pomoc udzielana jest w sposób przemyślany – wolontariusze analizują potrzeby danej osoby lub rodziny i dopiero pod tym kątem podejmowane są odpowiednie działania. – Ludzi, którzy tworzą ze mną Szlachetną Paczkę, określiłem „dziką hordą". Szukają oni bowiem kolejnych wyzwań i rzucają się na nie. I wygrywają – mówił podczas gali ks. Stryczek.

Doceniona została także skuteczność w biznesie w gronie osób poniżej 30. roku życia. Nagrodę w kategorii Debiut Roku otrzymała Małgorzata Leszczyńska, założycielka firmy Logicum zajmującej się propagowaniem gier logicznych, łączących rozwój intelektualny z logicznym myśleniem.

Jury wzięło także pod uwagę innowacyjność w biznesie opartą na osiągnięciach nauki. W tej dziedzinie nagrodę Managera Roku przyznano Pawłowi Błachnie, prezesowi grupy Jagiellońskie Centrum Innowacji. Został on wyróżniony za autorski projekt Jagiellońskiego Modelu Komercjalizacji i Transferu Technologii. – Małżeństwo nauki i biznesu wreszcie jest możliwe – podkreślał zwycięzca. Warto dodać, że Polska lokuje się na szarym końcu w rankingach dotyczących innowacyjności, mimo że jest to podstawa rozwoju wszystkich największych gospodarek świata.

Marcin Olszewski, właściciel firmy Lepsza Energia 2012, otrzymał tytuł Przedsiębiorca Roku za osiągnięcia w branży odnawialnych źródeł energii. Jury nie zapomniało także o działaczach społecznych oraz wyróżniających się samorządowcach. W kategorii Osiągnięcia Pozazawodowe laur powędrował do Urszuli Michalik, działaczki Stowarzyszenia Zacisze, za propagowanie terapii autyzmu. Za całokształt osiągnięć zawodowych wyróżniono natomiast Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa, który sprawuje swój urząd już trzecią kadencję. – Nagrodę otrzymują tak naprawdę mieszkańcy Rzeszowa – podkreślał prezydent podczas gali.

Mecenasem konkursu Laury Magellana była w tym roku firma Malik Switzerland. W gali wzięło udział ponad 400 osób – przedstawiciele świata biznesu, mediów, organizacji pozarządowych oraz instytucji państwowych. Ponad 2 tys. osób oglądało uroczystość w internecie.

W jury konkursu zasiadają osoby reprezentujące świat nauki i biznesu w Polsce i na świecie, w tym Oliver E. Williamson, emerytowany profesor biznesu, ekonomii i prawa na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii; profesor Fredmund Malik, międzynarodowy ekspert w dziedzinie zarządzania, założyciel i prezes

Malik Management St. Gallen w Szwajcarii, światowego lidera w dziedzinie zarządzania; Grzegorz Hajdarowicz, założyciel i główny udziałowiec grupy kapitałowej Gremi; dr Irena Eris, współwłaścicielka Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris, laureatka wielu prestiżowych nagród; kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc; profesor dr hab. inż. Andrzej Chochół, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie; profesor Jerzy Hausner oraz Bartosz Jacyna, współzałożyciel i były prezes Korporacji Absolwentów Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

—ejż

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE