Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

Gra w zielone

Jan Piński, Krzysztof Galimski

Gdy Jan Bury, szef Klubu PSL, nadzorował jako wiceminister skarbu energetykę, jego partnerzy biznesowi dostali od państwowej elektrowni kontrakty na 147,3 mln zł. Bez przetargów – wynika z tajnego audytu Ernst & Young, do którego dotarło „Uważam Rze”

Najbardziej dochodową ze spółek założonych przez Burego są notowane na warszawskiej giełdzie Makarony Polskie. Rocznie przynoszą swoim właścicielom ponad 100 mln zł przychodu. W ciągu pierwszych dwóch lat działalności wartość spółki wzrosła z 50 tys. zł do ponad 12 mln zł. Dużą część jej wyrobów skupuje państwowa Agencja Rynku Rolnego kontrolowana przez PSL. Także tam Bury trzyma rękę na pulsie – od 2003 r. w agencji pracuje jego żona (przypomnijmy, że jednocześnie jest członkiem rady nadzorczej Makaronów i ich akcjonariuszką). Na umowach z ARR Makarony zarabiają podwójnie. Agencja kupuje od spółki jej wyroby, a płaci za nie zbożem. Zboże to Makarony „odbierają" ze słynnego z tzw. taśm Serafina Elewarru i sprzedają następnie na rynku po znacznie wyższej cenie – ze swoją marżą. W ten sposób prywatna spółka, w której władzach i akcjonariacie zasiada żona szefa Klubu PSL, zarabia na zbożu stanowiącym zapłatę w barterze za dostawy z Makaronów dla ARR, w której... też pracuje żona Burego. Wycena tego barteru jest tak niska, że pozwala Makaronom na szybką i zyskowną sprzedaż na rynku, czyli uzyskanie kolejnej milionowej marży de facto z jednego kontraktu. Wszystko na papierze; samo ziarno nawet nie opuszcza magazynów Elewarru. Warto przypomnieć, że działalność ARR finansowana jest z budżetu państwa.

Stroną finansową podobnych interesów spółek Burego i Daniłowskiego zajmuje się Józef Król, księgowy, członek PSL. Odkąd Bury zainteresował się sektorem energetycznym, sam Król założył już sześć różnych spółek działających w tej właśnie branży. Jak ujawnił „Dziennik Gazeta Prawna", zarówno Daniłowski, jak i Król wpłacają każdorazowo pieniądze na kampanie wyborcze PSL.

Posiedzenie de luxe

Prawdziwą żyłą złota w energetyce jest dla tej grupy przyjaciół wspomniana spółka Tarnawa, dostawca biomasy dla elektrowni w Kozienicach. Działalność firmy Daniłowskiego sprowadza się do zakupu biomasy na Ukrainie, przewiezienia jej tirami do kraju i sprzedaży elektrowni. Czy Bury jako wiceminister skarbu miał bezpośredni udział w zawarciu kontraktu między spółką swojego najbliższego partnera biznesowego a nadzorowaną przez siebie elektrownią należącą do kontrolowanej przez państwo Enei?

„Nigdy nie wpływałem na decyzje zarządu tej spółki i jakiejkolwiek innej spółki Skarbu Państwa. Spółki działają w oparciu o kodeks spółek handlowych i zasady ładu korporacyjnego" – odpowiada w przesłanym nam e-mailu Bury. Całą sprawę komentuje krótko: „Jestem akcjonariuszem giełdowej spółki Makarony Polskie i akcjonariuszem spółki Agro-Technika SA, ale z tego, co wiem, żadna z tych spółek nie zajmuje się produkcją energii odnawialnej. Nie posiadam wiedzy na temat innych firm, w których udziały bądź których akcje posiada Pan Daniłowski".

Z całą pewnością o dobrej komitywie Burego, Daniłowskiego i władz Enei Wytwarzanie świadczą ujawnione jesienią 2011 r. przez posła PiS Marka Suskiego zdjęcia ich wspólnej libacji urządzonej pół roku wcześniej w luksusowym hotelu w Kazimierzu Dolnym (rachunek opiewał na ponad 15 tys. zł). Dwóch najbardziej aktywnych jej uczestników to członkowie zarządu elektrowni powołani w okresie nadzorowania energetyki przez ministra Burego i jego wieloletni koledzy z kręgów ZMW, Agro-Techniki, ARR: Stanisław Potyra i Cezary Pietrzak. Na wykonanych z ukrycia zdjęciach widać, jak ówczesny wiceminister skarbu Jan Bury polewa biesiadnikom wódkę. Spółka tłumaczyła później, że było to „wyjazdowe posiedzenie jej zarządu, połączone ze spotkaniem z przedstawicielami lokalnych władz samorządowych". Nawet przyjmując to tłumaczenie (na zdjęciach żadnych samorządowców nie widać), trudno wyjaśnić obecność wiceszefa resortu oraz jego byłego wspólnika i zarazem ważnego kontrahenta elektrowni, dwóch dawnych kolegów, wówczas już wiceprezesów elektrowni, oraz wiceprezesa elektrowni ds. handlowych, odpowiedzialnego m.in. za zakupy biomasy, Arkadiusza Krakowiaka, a także fakt, że za ów suty posiłek zapłaciła elektrownia.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej