Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

Gra w zielone

Jan Piński, Krzysztof Galimski

Gdy Jan Bury, szef Klubu PSL, nadzorował jako wiceminister skarbu energetykę, jego partnerzy biznesowi dostali od państwowej elektrowni kontrakty na 147,3 mln zł. Bez przetargów – wynika z tajnego audytu Ernst & Young, do którego dotarło „Uważam Rze”

Wejście ministra?

Wiele wskazuje na to, że Buremu nie wystarczał parasol rozciągnięty nad interesami jego najbliższych przyjaciół w energetyce, ale sam bezpośrednio próbował się w to zaangażować. Pod koniec maja 2011 r. Bury, wciąż wiceszef resortu skarbu, został przyłapany na złamaniu ustawy antykorupcyjnej. W styczniu tamtego roku zakupił połowę udziałów w firmie So-Res. Tymczasem jako sekretarz stanu nie mógł mieć więcej niż 10 proc. udziałów w jakiejkolwiek spółce prawa handlowego. Istotne jest, że wspomniana firma w wyniku zmian w przedmiocie działalności dokonanych już przez właściciela Burego miała się zajmować działalnością w sektorze energetycznym, czyli tym, za który Bury jako wiceminister odpowiadał. Zmiany te dotyczyły trzech nowych pól działalności, których wcześniej tam nie było: handel energią elektryczną, obrót biomasą oraz odpadami (np. popiołami z elektrowni).

Kontrolę w tej sprawie wszczęło Centralne Biuro Antykorupcyjne i była to chyba najkrótsza kontrola w historii tej służby – trwała zaledwie pięć dni. Skończyła się dla Burego miażdżącymi wnioskami: wiceszef resortu skarbu i szef Klubu PSL złamał ustawę. Choć sprawa była oczywista i sam Bury przyznał, że naruszył przepisy antykorupcyjne (tłumaczył się „niezamierzonym błędem"), nie został zdymisjonowany. Premier Donald Tusk stwierdził: „Być może pan minister Bury sam wyciągnie właściwy wniosek po tej informacji, jaką on także przecież otrzyma". I to był koniec sprawy. Bury stanowisko w rządzie zachował jeszcze przez rok.

1 2 3 4 5
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy