Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Policja bierze w łapę

Daniel Orzechowski

Producenci płyt nagradzają policjantów za ściganie nastoletnich „przestępców” internetowych

Na problemie piractwa internetowego można całkiem nieźle zarobić, o czym rok w rok przekonują się komendy policji w całym kraju. W ubiegłym tygodniu w warszawskiej Komendzie Głównej Policji przyznana została nagroda Złote Blachy. Za co ta nagroda? W tym właśnie tkwi problem. Koalicja Antypiracka (Związku Producentów Audio-Video, Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej oraz Business Software Alliance) przyznaje ją komendom policji, które szczególnie odznaczyły się w walce z łamaniem praw autorskich. Z naszych informacji wynika, że wraz z wyróżnieniem policja dostaje też drogi sprzęt elektroniczny, jak np. komputery, laptopy czy kamery cyfrowe. Policjanci nagrodzeni za walkę z piractwem otrzymują również premie pieniężne od przełożonych. A premia tym pewniejsza, im bardziej medialna sprawa. Co ciekawe, taka sama premia przyznawana jest też m.in. za wykrycie sprawców zabójstwa. Pytanie brzmi: co jest łatwiejsze – znaleźć mordercę czy studenta pobierającego muzykę z internetu w akademiku?

Niejasna współpraca

Każdy głośny nalot na akademiki czy sugerowanie przez takie organizacje jak Koalicja Antypiracka, że policja ma prawo wchodzić do mieszkań i sprawdzać legalność oprogramowania bądź szukać pirackich filmów i plików muzycznych, wprost przekłada się na zwiększoną sprzedaż oryginalnych produktów. W praktyce oznacza to jednak, że opłacana z publicznych pieniędzy policja zajmuje się mało dolegliwym społecznie naruszeniem prawa. Z korzyścią dla kilku prywatnych firm. Tego rodzaju rewizje i naloty stają się możliwe w dużej mierze dzięki współpracy policji z Koalicją Antypiracką, do której między innymi należy Business Software Alliance. Formalnie jest to organizacja zrzeszająca producentów oprogramowania, w praktyce większość pieniędzy na jej finansowanie wykłada Microsoft. W teorii BSA przekazuje policji informacje o tym, która firma łamie prawa autorskie, a policja na tej podstawie zabezpiecza komputer i kieruje do prokuratury doniesienie o przestępstwie. – Ludzie, którzy są zrzeszeni w koalicji antypirackiej, z natury rzeczy najbardziej zainteresowani tym, aby policja zajmowała się ściganiem tego typu przestępstw, przekazują nam informacje oraz pomagają w zakresie oceny materiału dowodowego – mówi nadinspektor Andrzej Rokita, zastępca Komendanta Głównego Policji.

Kanadyjskie Ministerstwo Przemysłu doszło do wniosku, że piractwo jest korzystne dla gospodarki

BSA wykorzystuje aktywność policji i straszy w listach piratów, namawiając ich do dobrowolnego poddania się karze. W liście zamieszczona jest informacja, że należy zamienić pirackie oprogramowanie na oryginalne oraz podpisać ugodę i zapłacić odszkodowanie. W przeciwnym razie policja zrobi nalot na mieszkanie. Polscy stróże prawa stali się marionetką w rękach koalicji, która co roku zapewnia im gwarancje tego, że w mediach wszystko będzie wyglądać dobrze, organizując chociażby oficjalną ceremonię przyznania nagród – wspomnianych Złotych Blach. Nie zmienia to faktu, że policja, która w zamian za swoją pracę dostaje od koalicji wartościowe prezenty, może łamać prawo. – Policja w ogóle nie powinna się fatygować, by na takiego typu ceremonie się udawać. Nie powinna też przyjmować od koalicji jakichkolwiek odznaczeń. Jako prawnik jestem przeciwny takim praktykom. Mogą narzucać podejrzenie o stronniczości organów ścigania. Jedyna akceptowana ceremonia przyznania policjantom nagród lub odznaczeń to ta organizowana przez MSW – mówi „Uważam Rze" adwokat Bogdan Borkowski.

Większość rozwiązanych w 2012 r. przez policję spraw dotyczyła ludzi bardzo młodych, których piractwo polegało na operowaniu danymi wielkości kilkuset megabajtów, co można porównać do wielkości paru filmów lub płyt muzycznych w formacie mp3. – Gdy pytamy się, dlaczego to robią, odpowiadają: „bo płyty są za drogie" – mówi „Uważam Rze" nadinspektor Igor Parfeniuk, komendant wojewódzki policji w Lublinie.

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE