Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Aleksander Gudzowaty

Śmierć magnata

Edyta Żyła

Wielu ludziom na Wschodzie i Zachodzie zależy na tym, żeby Polska była skłócona, słaba. Żeby była żadna" – tak o sytuacji w naszym kraju mówił Aleksander Gudzowaty. Słynny biznesmen, jeden z najbogatszych Polaków, zmarł w wieku 75 lat.

Wybudował na własnej posesji replikę piramidy w Gizie, wystawił pomnik z brązu swojego sznaucera w ogrodzie niedaleko Cannes, a od kilku lat budował posiadłość zwaną Salą Balową w środku lasu. Aleksander Gudzowaty był ekscentryczny i wciąż pełen nowych pomysłów.

Ale nie to przysporzyło mu sławy. Na pierwsze strony gazet trafił dzięki posiadanemu majątkowi, który dawał mu czołowe pozycje w rankingach najbogatszych Polaków. Fortunę zbudował jeszcze w latach 90. na współpracy z rosyjskim Gazpromem. Był prezesem firmy Bartimpex, która importowała rosyjski gaz dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w zamian za żywność i artykuły przemysłowe. Na czołówkach gazet gościł również za przyczyną posiadanego „studia nagrań", które pozwoliło obnażyć wiele patologii III RP. Jedna z ujawnionych taśm dotyczyła rozmowy Oleksy – Gudzowaty. Były premier otwarcie mówił o prywatyzacyjnych przekrętach i sugerował, że Aleksander Kwaśniewski posiada nielegalnie nabyty majątek. Inne taśmy ujawniały rozmowy z redaktorem naczelnym „Gazety Wyborczej" Adamem Michnikiem. Biznesmen usiłował wówczas ustalić, czy niekorzystne dla niego publikacje inspirowane są przez służby specjalne.

Gudzowaty nie miał o polskiej polityce najlepszego zdania. W wywiadzie rzece, który przeprowadził z nim Jacek Prześluga, mówił: „Ja uważam, że istnieje Loża Minus Pięć, która działa regularnie od początku procesu polskiej prywatyzacji, mając w tym własny cel i używając wszelkich dostępnych środków. Ona nie działa na rzecz dobra kraju. (...) Oni istnieją ponad podziałami politycznymi, ponad rządami. Mają dojście do każdego kolejnego układu politycznego".

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy