Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

Papieski krzyk protestu

Karolina Kowalska, Tomasz Krzyżak

Wywiad z Giacomo Galeazzim, watykanistą włoskiego dziennika „La Stampa”, autorem książek o Janie Pawle II „Wojtyla segreto. La Prima controinchiesta su Giovanni Paolo II” i „Karol e Wanda”

A kardynał Stanisław Dziwisz?

Odegra w wyborze kolejnego papieża olbrzymią rolę. Wśród kardynałów cieszy się ogromnym szacunkiem ze względu na swoją wiedzę i doświadczenie, ale papieżem raczej nie zostanie.

Można mówić o jakimś zdecydowanym faworycie?

Zdecydowanie nie. To konklawe bez faworyta, inne niż w poprzednich latach. Według mnie są jednak kandydatury, które mogą okazać się szczęśliwe dla Kościoła, tak jak kardynał Luis Antonio Tagle, Filipińczyk chińskiego pochodzenia. Jego wybór oznaczałby zwrot Kościoła w kierunku Azji, ale byłby też jasnym przekazem dla Chin, że Watykan nie akceptuje ich polityki. Uważam, że wybór Tagle'a mógłby powtórzyć scenariusz z 1978 r., kiedy wybór papieża Polaka był jasnym sygnałem Kościoła, że sprzeciwia się polityce ZSSR. Był też wyborem osoby, która mogła nawiązać dialog z tamtą stroną. Tak byłoby też z Tagle'em. Byłby Wojtyłą XXI w.

Na giełdzie nazwisk wymieniane są też nazwiska afrykańskie.

Spore szanse ma wspomniany już kardynał Turkson, który jest dziś zwierzchnikiem Papieskiej Rady Iustitia et Pax. Jego wybór byłby jasnym przekazem, że Kościół zrywa z wizerunkiem skłóconej Kurii i wraca do korzeni – nauczania ludu, misji. Myślę, że byłoby to szczęśliwe, tym bardziej że świat katolicki przesuwa się na Południe. Nie zdziwiłby mnie też wybór kardynała z Ameryki Południowej, tym bardziej że mieszka tam 2/3 katolików.

Pierwsze decyzje nowego papieża?

Oczyszczenie Kurii Rzymskiej. Myślę, że powinno w niej nastąpić swoiste trzęsienie ziemi i wymiana prałatów. Potem kanonizacja Jana Pawła II.

Żartuje pan?

Nie. Uważam, że bez względu na to, kto zostanie nowym papieżem, będzie chciał dokończyć dzieła Benedykta XVI i uczynić papieża Polaka świętym. Nikt nie ma wątpliwości, że Jan Paweł II nim był. Sam odczuwam to na każdym kroku. Gdziekolwiek jadę, z odczytem czy nawet do pracy, wszyscy pytają mnie o Karola Wojtyłę, chcą, bym dzielił się z nimi doświadczeniem spotkania z nim. Podobnie jak nikt nie ma wątpliwości, że jego decyzja o zostaniu na Stolicy Piotrowej do końca była prawdziwą lekcją pokory i cierpienia dla współczesnego świata.

Jak będzie wyglądało teraz życie Benedykta XVI?

Zamknie się w klasztorze i będzie żył zgodnie z regułą świętego Benedykta, który jest jego wzorem. Myślę, że będzie kontynuował pracę naukową, nadal pisał. Podąży drogą innego papieża, który abdykował – Celestyna V, który po odejściu z urzędu poświęcił się życiu pustelnika.

Będzie starał się wpływać na kolejnego papieża?

W żadnym wypadku. To nie w jego stylu. Benedykt jest dyskretny.

1 2 3
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?