Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

W lipcu 2008 r. Barack Obama modlil sie przy Scianie Placzu w Jerozolimie

Obama na mękach

Paweł Łepkowski

Barack Obama 20 marca odwiedzi Izrael. Będzie to najtrudniejsza podróż zagraniczna w jego karierze. Prezydent USA nie cieszy się sympatią izraelskiej prawicy, szczególnie premiera Benjamina Netanjahu

Rzecznik Narodowej Rady Bezpieczeństwa Izraela Tommy Vietor twierdzi, że ,,przyjazd prezydenta Obamy do Tel Awiwu na początek jego drugiej kadencji i tuż po zaprzysiężeniu nowego gabinetu Benjamina Netanjahu daje okazję do odbudowy silnych i wieloletnich więzi łączących sojusz polityczny i militarny obu krajów".

Mniej optymistyczni są jednak przedstawiciele izraelskiej prawicy. Johnny Daniels, doradca polityczny partii Likud, twierdzi, że widział raporty rządowe donoszące, że prezydent Obama jest skłonny zrezygnować z wizyty, jeżeli do 20 marca nie powstanie nowa koalicja na rzecz pokoju, która po przyjeździe Obamy rozpocznie rozmowy pokojowe z Palestyńczykami.

Negocjacje pokojowe, których domaga się Obama, mają także dotyczyć napiętych stosunków z Iranem i Syrią, co w sposób oczywisty wywołuje furię wśród izraelskich jastrzębi.

Obama, którego można krytykować za wiele błędów w polityce wewnętrznej i zagranicznej USA, w sprawie konfliktu blisko-wschodniego jest stanowczy i nieprzejednany. Jego wizja wydaje się opierać na słowach Benjamina Franklina: ,,Nigdy nie było dobrej wojny i złego pokoju".

1 2 3 4
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?