Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Słońce w tabletkach

Niemal wszyscy powinniśmy zażywać dodatkowe dawki witaminy D

Wiele osób się zastanawia, czy zimą i wiosną z powodu niedoborów słońca warto zażywać suplementy zawierające witaminę D. Czy powinny to robić jedynie dzieci, czy także dorośli? Tymczasem nie chodzi o to, czy w naszej strefie geograficznej w ogóle należy zażywać „witaminę słońca". Spór toczy się bardziej o to, jak dużo trzeba jej przyjmować, w jakich dawkach.

O witaminie D mało się mówi. Kiedy tylko zacznie się zima, najczęściej zwraca się uwagę, żeby nie zapominać o noszeniu okularów przeciwsłonecznych. Są bowiem równie potrzebne jak latem. Powinni o tym pamiętać przede wszystkim kierowcy, szczególnie wtedy, gdy prowadzą pojazd rano (od 7.30 do 9.00) oraz po południu (przed zmrokiem). Słońce znajduje się wtedy nad horyzontem i oślepia kierowców. Przyczynia się to do wypadków.

Okularów przeciwsłonecznych należy używać także wtedy, gdy nie prowadzimy samochodu. Warto o tym pamiętać podczas śnieżnej zimy. Śnieg działa jak lustro i odbija aż 85 proc. szkodliwego dla oczu promieniowania ultrafioletowego. Jeśli zatem w słoneczne dni biegamy lub jeździmy na nartach, to w ciągu dnia warto zabierać ze sobą okulary przeciwsłoneczne.

Powinniśmy pamiętać, żeby o tej porze roku regularnie sięgać po witaminę D. Zimą i wiosną w krajach powyżej 40. stopnia szerokości geograficznej za mało jest słońca, żeby nasz organizm wytworzył odpowiednią ilość tej witaminy. A jest to znacznie poważniejszy problem zdrowotny niż używanie (lub nie) okularów przeciwsłonecznych. Tymczasem nie ma żadnych kampanii edukacyjnych promujących stosowanie tej witaminy. W październiku 2012 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się poświęcona temu zagadnieniu międzynarodowa konferencja, ale przeszła prawie niezauważona. Gdyby witamina D była sprzedawana wyłącznie na receptę, prawdopodobnie co roku mielibyśmy akcje uświadamiające, jak ważna jest ona dla naszego zdrowia.

Dobrze dać w skórę

Witamina D wytwarzana jest w skórze pod wpływem słońca. Kłopot polega na tym, że jej stężenie w naszym organizmie wzrasta jedynie w okresie lata, gdy do powierzchni ziemi w naszej strefie klimatycznej dociera zdecydowanie więcej promieni słonecznych. Od października nasłonecznienie jest już mało intensywne, a wtedy spada poziom witaminy D. Nie pomoże wyjazd w góry w okresie ferii zimowych. Nawet w lutym i marcu na szczycie Kasprowego nie nadrobimy zaległości, jakie powstały wraz z nastaniem jesieni.

Dlatego specjaliści zgodnie przekonują, że od października do marca, a nawet do maja, powinniśmy zażywać dodatkowe ilości witaminy D w postaci tranu lub preparatów wielowitaminowych. Zaleca się, by dzieci i młodzież (od 2. do 18. roku życia) przyjmowały w tym okresie średnio 400, a dorośli od 800 do 1000 jednostek tej witaminy dziennie. Jeszcze bardziej rygorystyczne są zalecenia dla osób powyżej 65. roku życia – powinny one przyjmować witaminę D przez cały rok.

W Polsce te zalecenia nie są jednak realizowane, a wręcz się je lekceważy, stąd powszechne niedobory „witaminy słońca", większe nawet niż w innych krajach w podobnej strefie geograficznej. W USA dotyczą one 77 proc. osób dorosłych. W Polsce najbardziej brakuje jej dzieciom, kobietom i osobom starszym. Z badań specjalistów Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie wynika, że aż 75–80 proc. dzieci w wielu szkolnym (od 9. do 15. roku życia) ma za mało witaminy D, szczególnie po okresie zimowym.

Największy jej niedobór występuje u kobiet w ciąży – wynika z badań przeprowadzonych w 2011 r. w aglomeracji warszawskiej. Dotyczy aż ponad 90 proc. matek, i to niezależnie od okresu ciąży i pory roku. Dzieje się tak, mimo że prawie 80 proc. kobiet w ciąży zażywa preparaty wielowitaminowe. Są w nich różne cenne składniki, jak np. kwas foliowy, ale mało jest w nich „witaminy słońca". W efekcie spożycie witaminy D w diecie kobiet w ciąży kształtuje się na niskim poziomie, zaledwie 140–165 jednostek dziennie – ocenia dr Justyna Czech-Kowalska z CZD.

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy