Najnowsza interwencja Uważam Rze

Butik

Synowie Davida Beckhama chca zostac gwiazdami futbolu

Futbolowe dynastie

Marcin Suchenek, Sebastian Winogrodzki

Dzieci piłkarskich gwiazd coraz częściej idą w ślady rodziców. Nie zawsze z powodzeniem

Tak właśnie było z włoską dynastią Maldinich, określanych jako „familia". To jedyna taka rodzina, gdzie już trzecie pokolenie broni barw jednego klubu – AC Milan. Całą historię rozpoczął Cesare Maldini. Były środkowy obrońca i kapitan Rossonerich wywalczył cztery mistrzostwa Włoch oraz puchar mistrzów. W jego ślady poszedł syn Paolo Maldini, który w AC Milan zadebiutował w wieku siedmiu lat. Paolo spełnił oczekiwania pokładane w nim przez słynnego ojca z nawiązką. Przez 25 lat swojej kariery w klubie rozegrał 647 spotkań, zdobywając 26 trofeów. Najważniejszymi było siedem tytułów mistrza Włoch i pięć pucharów Europy. Dodatkowo odnosił wiele sukcesów z reprezentacją Włoch, w której rozegrał 126 spotkań. Zdobył z nią brązowy medal na mundialu w 1990 r. we Włoszech i srebro 1994 r. w USA. Po zakończeniu swojej kariery klubową koszulkę z numerem 3, w której grał, zastrzegł dla jednego ze swoich dwóch synów, których za młodu zapisał do szkółki piłkarskiej AC Milan. Christian (16 lat) i Daniel (11 lat) w szkółce na San Siro grają na tej samej pozycji i, jak określają to fachowcy, ich talent jest ponadprzeciętny. Czas pokaże, czy będą w stanie dorównać legendzie ojca i dziadka.

Nie do udźwignięcia

Ciężar noszonego nazwiska i związane z tym oczekiwania mogą jednak przynieść odwrotne efekty. Nie gwarantują sukcesu, a poprzez ciągłe porównywanie do osiągnięć rodziców mogą pogrążyć młodych zawodników i podciąć im skrzydła już na samym początku kariery zawodowej. Doświadczył tego Edson Cholbi Nascimento, znany lepiej jako Edinho – syn Pelégo uznanego przez Międzynarodową Federację Historyków i Statystyków Futbolu za piłkarza stulecia. „Moja piłkarska kariera zaczęła się pod presją całego świata. Ze sławą, mimo że nie dokonałem niczego, i z wielka odpowiedzialnością, na którą nie byłem przygotowany" – mówił w jednym z wywiadów Edinho. Ostatecznie piłkarz nie wytrzymał ciągłego napięcia. Popadł w nałóg narkotykowy, czym zrujnował swoją karierę. – Ciągłe porównywanie to przekleństwo tych dzieci. Tym bardziej że często nie są one w stanie nawet zbliżyć się do osiągnięć swoich ojców – mówi Herzig. Potwierdza to Jordi Cruyff, syn piłkarskiej legendy Johana Cruyffa: „To trudniejsze niż się ludziom wydaje, bo nigdy nie unikniesz porównań. To zawsze dodatkowa presja, która jest tym większa, jeśli nie jesteś jeszcze pełnoletni. To wielkie cierpienie".

Szukając koneksji rodzinnych w piłce europejskiej, nie można pominąć duńskiego bramkarza Kaspra Schmeichela. Jego ojciec Peter Bolesław Schmeichel (drugie imię nadano mu dla uczczenia pamięci pradziadka z Polski) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych piłkarzy duńskich w historii. Kojarzony głównie z angielskim Manchesterem United, gdzie został uznany za najlepszego bramkarza w historii tego klubu i z którym zdobył wszystkie najcenniejsze trofea w klubowym futbolu. Wraz z reprezentacją narodową wywalczył we wspaniałym stylu mistrzostwo Europy w 1992 r. Swojemu ojcu Kasper zawdzięcza rozpoczęcie kariery w Manchesterze City. Lecz nawet tak bezcenna pomoc nie gwarantuje, że zawodnik osiągnie podobny poziom piłkarski i odniesie sukces. Na to musi zapracować sam piłkarz, a jak do tej pory Kasper nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań, grając na zapleczu Premier League w klubie Leicester City. Do tej pory 26-letni piłkarz rozegrał w kadrze swojego kraju zaledwie jeden mecz towarzyski.

1 2
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej