Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Odsetek aut osobowych z turbosprężarkami na świecie wzrośnie z 30 proc. w 2012 r. do 36 proc. w 2016 r. Największy, bo trzykrotny, przyrost (do 20 proc.) spodziewany jest w USA – prognozuje producent turbin Honeywell, dawniej Garrett.

Także w USA coraz popularniejsze są mniejsze silniki, które wyposażone są w turbodoładowanie. W Europie niemal wszystkie diesle mają turbiny, a podobne wyposażenie coraz częściej mają także silniki benzynowe. W 2020 r. ok. 85 proc. zarejestrowanych w Europie aut będzie miało turbosprężarkę.

BP wycofuje się z budowy na Florydzie fabryki produkującej etanol do samochodów. Koncern poinformował, że sprzeda licencję na produkcję biopaliw drugiej generacji. BP zmienił plany z powodu braku rządowych dopłat oraz konieczności wypłaty odszkodowania za zanieczyszczenie Zatoki Meksykańskiej.

Pierwszym od dekad samochodem, który nie będzie miał ani jednej żarówki, zostanie mercedes klasy S. Auto ma 190 diod świetlnych, 12 czujników, 6 radarów i 4 kamery. Wyposażenie zapewni aktywne doświetlanie drogi i nieoślepianie jadących z przeciwka kierowców, chociaż w mercedesie niemal cały czas włączone będą światła długie. Czujniki zapewnią wyłączenie diod, których światło może oślepiać. Limuzyna wejdzie do sprzedaży w tym roku.

Oszczędne samochody wspomagają gospodarczo Europę – wynika z raportu brytyjskiej firmy Transport & Environment. Zaproponowany przez Komisję Europejską limit emisji CO2 (95 g/km), który od 2020 r. miałby obowiązywać wszystkich producentów sprzedających auta w Europie, zwiększy obroty europejskiej gospodarki o 12 mld euro rocznie w latach 2020–2030.

Sprzedaż oleju napędowego w Polsce w 2012 r. spadła o 8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego ocenia, że ok. 6 proc. spadku jest skutkiem rosnącej szarej strefy. Sprzedaż benzyn zmalała o 4 proc. Szara strefa to nie tylko obrót paliwem z rafinerii wschodnich, ale także wyłudzenia podatku VAT.

Wiosną Jeep pokaże nowego cherokee. Samochód wejdzie do oferty dopiero pod koniec roku. Będzie zbudowany na platformie kompaktowych aut zwanej CUSW, z której korzysta także m.in. dodge dart i alfa romeo giulietta. Samochód otrzyma napęd na wszystkie koła lub tylko na przód i 9-stopniowy automat. Pod maską znajdą się 4-cylindrowe silniki benzynowe lub diesle,  będzie można wybrać także widlastą szóstkę Pentastar.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe