Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Owczy ogon

Mateusz Pitas

„Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki". Znaczenie tego nieco zakurzonego, ale wciąż obecnego w naszej świadomości, historycznego powiedzenia mogliśmy odkryć podczas naszej unijnej prezydencji, w trakcie której nasi głównodowodzący promowali węgierskie wina.

Kojarzą się nam one głównie z byczą krwią (egri bikaver) i tokajem, który przez wielu z nas wymieniany jest jako szczep, a w rzeczywistości to region uprawy winorośli. O egri bikaverze z reguły nie mamy dobrego zdania, co jest niewątpliwie pozostałością po poprzednim systemie – było to wówczas jedno z niewielu dostępnych win, które w dodatku funkcjonowało jako produkt przemysłowy, produkowany w gigantycznych ilościach.

Czasy się zmieniły, a wraz z nimi sposób uprawy winorośli. Węgierskie wina powracają, a na sklepowych półkach, poza tokajami, możemy znaleźć przedstawicieli innych regionów, w tym wina z Somlo. Jest to region leżący na północ od Balatonu, charakteryzujący się glebą pochodzenia wulkanicznego z dużą zawartością żelaza. Uprawiana tu winorośl to riesling, furmint, harslevelu, tramini, chardonnay oraz tytułowy juhfark (owczy ogon). Juhfarka można uwielbiać lub nienawidzić, nie spotkałem się z pośrednią opinią. Wytwarza się z niego zadziwiające białe wina, które nie każdemu przypadną do gustu. Wina z tego szczepu są pełne i dyskretne zarazem, z dużą, ale zrównoważoną kwasowością, delikatnie słonawe, jednocześnie miodowe. Potrzebują długiego okresu dojrzewania, w trakcie którego zmienia się ich smak. Jest to jedno z win, które bardzo trudno jednoznacznie opisać, a rocznik i wiek mają bardzo duże znaczenie.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO