Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Koniec województwa londyńskiego?

Edyta Hołdyńska

Pół miliona Polaków na Wyspach drży na myśl o ostatnich propozycjach brytyjskiego rządu

Politycy są przekonani, że imigracja w Zjednoczonym Królestwie na obecną skalę jest kompletnie nie do zaakceptowania dla większości Brytyjczyków.

Deputowany Stewart Jackson proponuje zmianę przepisów regulujących prawa imigrantów, również tych z krajów unijnych. Nowe regulacje zakładają zamknięcie granic Wielkiej Brytanii dla przybyszów z przeszłością kryminalną, a także dla poważnie chorych i tych, którzy nie mają zorganizowanego miejsca pracy w Wielkiej Brytanii. Każdy nowy imigrant przez pierwszych 18 miesięcy nie będzie miał prawa do pobierania żadnego z zasiłków socjalnych.

Referendum... I co dalej?

Obawy Polonii budzi planowane przez Davida Camerona referendum. Premier chce, żeby Brytyjczycy sami zdecydowali, czy chcą zostać w Unii czy z niej wystąpić. Zapowiedział, że referendum zostanie rozpisane, jeśli jego partia ponownie wygra wybory parlamentarne w 2015 r. Co się wtedy stanie z Wielką Brytanią? Doktor nauk politycznych Marcin Chełminiak uspokaja, że Wielka Brytania zawsze była na uboczu integracji europejskiej. Dodaje także, że na ewentualnym wyjściu z UE może zyskać. – Na przykład poprzez pozyskanie statusu „norweskiego", czyli przez włączenie się do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który integruje gospodarczo Unię z kilkoma państwami spoza niej i pozwala na swobodna wymianę handlową – mówi. – Ponadto Brytyjczycy nie są tak dużym beneficjentami środków europejskich jak np. Francja, a do tego mają swoje City, które jest – i zapewne po ewentualnym wyjściu Brytyjczyków z Unii wciąż pozostanie – europejskim centrum finansowym.

Ale to, co jest dobre dla Brytyjczyków, niekoniecznie jest pozytywne dla mieszkających na Wyspach imigrantów. Zdaniem Chełminiaka, jeżeli Wielka Brytania faktycznie zdecyduje się wyjść z UE, może to nieść za sobą negatywne konsekwencje dla Polski i Polaków na Wyspach. – Nie wiadomo bowiem, jak rząd brytyjski potraktowałby obywateli państw UE na swoim rynku pracy. Nie wiadomo, czy nasi rodacy dostaliby taryfę ulgową, jak mieszkańcy z państw tzw. starej Unii, czy zostaliby potraktowani jak obywatele drugiej kategorii, jak ostatnio imigranci z Rumunii i Bułgarii. Jak dodaje Chełminiak, Brytyjczycy pozostawiliby Unię bardziej podatną na dominację Berlina czy Paryża, co nie leży w interesie Polski, bo dla nas najkorzystniejsza jest równowaga sił na kontynencie.

Unia mimo wszystko ciągle potrzebuje ścisłego sojuszu politycznego, gospodarczego i militarnego z USA, a Wielka Brytania często pełniła rolę łącznika między Europą a Ameryką Północną. Politolog Ewelina Tyszka przekonuje, że jeśli Wielka Brytania wystąpi z Unii, ta poniesie ogromną stratę dyplomatyczną, militarną i finansową. – W efekcie Unia może się zbliżyć politycznie do Rosji, gdyż to właśnie Wielka Brytania najczęściej naciskała Rosję do zmiany stanowiska w ważnych kwestiach jak np. prawa człowieka, podczas gdy inne państwa Unii nie wyrażały zdania. Politolog w ostatnim wystąpieniu Camerona dostrzega także swojego rodzaju polityczną grę. – Społeczeństwo brytyjskie jest coraz bardziej sceptyczne, jeżeli chodzi o obecność ich kraju w Unii, toteż premier w ten sposób zapewnia sobie większość głosów wyborców. Ponadto może to być również próba przeforsowania nowych warunków członkostwa, jakie Cameron przedstawił Brukseli.

Paweł Sobociński – politolog i znawca problematyki unijnej

– dodaje, że choć jak większość brytyjskiej Polonii chciałby wolnego rynku, swobodnego przepływu towarów i otwartych granic, to rozumie też tych Brytyjczyków, którzy widzą negatywne strony członkostwa w Unii i chcą się z niej wypisać. – Przywódcy Unii Europejskiej kreują jedynie słuszną ideologię fałszywego postępu, a jak dotąd każda próba stworzenia raju na ziemi kończyła się piekłem. I dlatego mimo wszystko chciałbym, żeby Wielka Brytania wyszła z UE. I żeby to był początek końca tego biurokratycznego tworu. Mam tylko nadzieję, że to nie Polska będzie gasić światło.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO