Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Tanie marki, takie jak Dacia oraz nadchodzący Datsun Nissana będą się cieszyć rosnącym popytem – przewidują eksperci.

Tylko Dacia, która ma trzecią część rynku, produkuje ponad milion aut rocznie. W 2018 r. popyt na tanie modele wzrośnie do 8 mln aut, z tego 3,8 mln kupią nabywcy w Chinach, a 1,2 mln w Indiach. Dlatego VW planuje wprowadzenie nowego taniego modelu tantus, a Fiat – innocenti.

Skoda od początku działalności (1905 r.) wyprodukowała 15 mln aut. Jubileuszowy samochód (srebrna octavia) zjechał z taśmy fabryki w Mlada Boleslav na początku roku. W 2012 r. firma sprzedała 940 tys. aut, a w 2018 planuje dojście do 1,5 mln. Najpopularniejszym modelem jest octavia (4 mln), której czwarta generacja niedawno weszła do sprzedaży i stała się jednym z dziesięciu najpopularniejszych samochodów.

W 2012 r. poprawiło się bezpieczeństwo na polskich drogach: w porównaniu z poprzednim rokiem liczba wypadków spadła o 8 proc. (36 927), o tyle samo zmalała liczba rannych (45 637), a liczba zabitych zmniejszyła się o ponad 15 proc. – do 3557 osób.

Nowy ford mustang trafi do sprzedaży także w Europie w 2015 r. Nowa platforma, oznaczona jako S 197 (dotychczasowa S 550 wyjdzie z użycia), ma napęd na tył i niezależne tylne zawieszenie. Podstawowym silnikiem będzie turbodoładowana rzędowa czwórka o pojemności 2 litrów.

Najbardziej niezawodne silniki ma Honda – podaje brytyjska firma ubezpieczeniowa Warranty Direct. Wyliczono, że w hondach psuł się jeden silnik na 344, w autach Toyoty jeden na 171, natomiast w mercedesach jeden na 119. Volvo miało jedną awarię na 111 silników, a Jaguar jedną na 103 silniki. Na ostatnim miejscu w zestawieniu znalazł się MG Rover (co 13. silnik zepsuty), a przed nim Audi (zepsuty co 27. silnik), Mini (co 40.) i SAAB (także co 40.).

Reflektory ksenonowe odchodzą w przeszłość, zastąpią je diody świetlne – uważa niemiecki producent oświetlenia samochodowego Hella. Kompletne reflektory diodowe otrzyma zapowiadany mercedes klasy S. Diody świecą tak samo jasno jak reflektory ksenonowe, są od nich trwalsze i zużywają mniej energii.

W korkach ulicznych mieszkańcy 30 największych aglomeracji świata tracą rocznie 266 mld dolarów – wylicza firma konsultingowa Roland Berger. Najbardziej zakorkowanym miastem Europy jest Moskwa, której wskaźnik niedrożności komunikacyjnej wynosi 65 pkt. Najbardziej zatkane miasto świata to Meksyk, gdzie wskaźnik sięga 108 pkt.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?