Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Benedykt XVI pożegnał Stolicę Piotrową

Edyta Żyła

Nie porzucam krzyża, ale na nowy sposób pozostaję przy Ukrzyżowanym Panu" – mówił papież Benedykt XVI podczas ostatniej audiencji generalnej. Towarzyszyło mu ok. 200 tys. wiernych.

Słowa ustępującego papieża witane były owacją. Katecheza, wygłoszona po włosku, została podana w skróconej formie także po niemiecku, francusku, hiszpańsku oraz po arabsku. Nie zabrakło też słów skierowanych specjalnie do Polaków. – Ostatnia audiencja generalna jest okazją, by podziękować Bogu za nasze wspólne spotkania. Dziękuję za waszą obecność tu w Rzymie w minionych latach, za wspólną modlitwę, za wszelkie dowody bliskości, sympatii i pamięci – podkreślał Benedykt XVI. – Dziękuję Bogu za pielgrzymkę do Polski na początku mojego pontyfikatu i serdeczne przyjęcie, jakiego doznałem. Mając wielkiego orędownika przed Bogiem, błogosławionego Jana Pawła II, trwajcie mocni w wierze! – mówił.

Papież tłumaczył motywy swojej rezygnacji. – Zrezygnowałem nie ze względu na siebie, ale ze względu na dobro Kościoła – podkreślał. – Moje siły osłabły i nieustannie prosiłem Boga w modlitwie, by oświecił mnie swoim światłem, abym podjął najwłaś-ciwszą decyzję, nie dla mojego dobra, ale dla dobra Kościoła. Zrobiłem ten krok z pełną świadomością jego powagi, a także nowatorstwa oraz z głębokim pokojem ducha – mówił. Zapewnił jednak, że pozostaje w służbie Bogu.

Ojciec Święty przypomniał rozterki, jakie przeżywał przed rozpoczęciem papieskiej misji. – Słowa, które rozbrzmiewały w moim sercu, były następujące: „Panie, o co mnie prosisz? Wielki ciężar składasz na moje barki, ale jeśli Ty mnie o to prosisz, odpowiadając na Twoje słowa, zarzucę sieci, pewien tego, że mnie poprowadzisz" – mówił. Jak podkreślał, wielokrotnie czuł pomoc Boga. – Zawsze wiedziałem, że w tej łodzi jest Pan, i zawsze wiedziałem, że łódź Kościoła nie jest moja, nie jest nasza, lecz Jego, i że nie pozwoli jej zatonąć – mówił. Dziękował też kardynałom oraz innym współpracownikom, którzy towarzyszyli mu podczas pełnienia posługi.

Po audiencji po raz ostatni objechał plac Świętego Piotra w papamobile. Benedykt XVI będzie miał teraz status emerytowanego papieża. Zamieszka w letniej rezydencji w Castel Gandolfo.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe