Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Legenda majora „Ognia”

Edyta Żyła

Waszej Pamięci, Żołnierze Wyklęci" to hasło obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Krakowie.

Ich częścią było zorganizowane przez stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Samorząd Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego spotkanie z historykami i kombatantami poświęcone majorowi Józefowi Kurasiowi ps. Ogień.

Jego zgrupowanie, liczące około 700 osób, nosiło nazwę Oddział Partyzancki „Błyskawica". Prowadziło działalność partyzancką na terenie Małopolski. Oddział miał także rozbudowaną sieć informatorów i łączników. Miał na swoim koncie wiele udanych akcji wymierzonych w sowieckiego okupanta – między innymi uwolnienie więźniów – żołnierzy AK, WiN i NSZ – z więzienia św. Michała w Krakowie. W ulotkach, kolportowanych przez majora Kurasia i jego żołnierzy, pisano: „Walczyliśmy o Orła, teraz – o koronę dla Niego, hasłem naszym Bóg, Ojczyzna, Honor". „Ogień" zastrzelił się 22 lutego 1947 r., ponieważ nie chciał się oddać w ręce KBW, które otoczyło dom, w którym przebywał. Do dziś nie wiadomo, gdzie został pochowany.

27 lutego w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyło się spotkanie poświęcone pamięci mjr. Kurasia, w którym wzięli udział autorzy publikacji poświęconych jego życiu. Przybyli również ostatni żyjący kombatanci, którzy walczyli wspólnie z „Ogniem", oraz członkowie jego rodziny.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe