Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Średnia emisja dwutlenku węgla przez sprzedane w Europie samochody w 2011 r. wyniosła 135,7 g/km – podała Europejska Agencja Środowiska. Najmniejszą emisję miały auta Fiata – 118 g/km, przed Seatem (125), Citroenem (126) i Toyotą (126). Najwięcej dwutlenku węgla wyemitowały samochody marek: Bentley (390), Lamborghini (342) i AMG (308).

Co dziesiąte euro z eksportu wypracowane zostało w działających w Polsce fabrykach przemysłu motoryzacyjnego. Ich eksport w 2012 r. wyniósł 16 mld euro, co stanowi 11,3 proc. wartości wywozu z Polski. Wartość importu samochodów i części sięgnęła 11,3 mld euro, czyli 7,6 proc. całego przywozu.

Inżynierowie Hondy wymyślili nowy sposób łączenia blachy aluminiowej i stalowej. Lżejsze od stali aluminium coraz częściej używane jest do produkcji karoserii samochodowych, lecz do tej pory połączenie obu materiałów wymagało użycia drogiego zgrzewania. Technologia Hondy nie wymaga specjalnych procesów i może być stosowana bez dodatkowych inwestycji na linii produkcyjnej.

W 2012 r. po raz czwarty z rzędu najpopularniejszym modelem w Europie był VW golf, choć jego sprzedaż spadła o 11,1 proc. – wynika z analiz Jato Dynamics. Na drugim miejscu znalazł się ford fiesta ze spadkiem 12,7 proc. VW polo zajął trzecią pozycję, a jego sprzedaż zmalała o 19,8 proc. Cały rynek skurczył się o 7,9 proc.

W Polsce w 2012 r. zginęło mniej samochodów niż rok wcześniej – policja podaje, że wszczęła 15 424 postępowania (o 5,3 proc. mniej niż w 2011 r.). Kradzione samochody najczęściej rozbierane są na części.

W tym roku liczba zarejestrowanych na świecie pojazdów przekroczy miliard – wylicza WorldWatch Institute. Jeden samochód będzie przypadał na siedem osób. Roczna produkcja aut osobowych przekroczyła w 2012 r. 80 mln; rok wcześniej wyniosła 78,6 mln.

AutoMapa ma 10 lat. W 2005 r. samochodowa nawigacja zaczęła ostrzegać o radarach i fotoradarach, dwa lata później udostępniono trójwymiarową wizualizację budynków w polskich i europejskich miastach, a w 2009 r. wyznaczanie tras z wykorzystaniem danych o natężeniu ruchu. Twórcy AutoMapy jako pierwsi w Polsce opracowali trasy dla samochodów ciężarowych z uwzględnieniem ich wymiarów i mas.

W 2012 r. koncern PSA sprzedał 22 tys. hybryd. Taki napęd miał co czwarty citroen DS5, co piąty peugeot 508 i 17 proc. peugeotów 3008. Średnia emisja dwutlenku węgla dla sprzedanych w Europie aut PSA wynosi 122,9 g/km.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej