Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Skazani za matoła

Donald, matole, twój rząd obalą kibole" – między innymi za okrzyki o takiej treści 11 kibiców Jagiellonii Białystok zostało właśnie skazanych na karę grzywny od 500 do 1000 zł.

W ten sposób piłkarscy fani zareagowali na decyzję o zamknięciu stadionu ich ukochanej drużyny przed dwoma laty. Zorganizowali pikietę przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim, podczas której skandowali antyrządowe hasła. Najłagodniejsze z nich to „możecie zamykać nam stadiony, lecz nigdy nie zamkniecie nam ust" czy „zamknijcie jeszcze dyskoteki, galerie i szkoły, niech nie będzie niczego". Na pikietę kibiców nerwowo zareagowała wówczas policja, która zatrzymała 43 osoby. Mandatów proponowanych przez policjantów nie przyjęło kilkanaście osób, dla których wszystko skończyło się rozprawą przed sądem grodzkim. Co ciekawe, sędzia z białostockiego sądu okrzyki wznoszone przeciwko premierowi i rządowi nazwał „nieszczęsnymi". Zdaniem sędziego to właśnie chwila, gdy kibice zaczęli skandować, przesądziła o złamaniu prawa. Paragraf, z którego wymierzono karę, dotyczy „okazywania lekceważenia" konstytucyjnym organom państwa. – Protestować można, ale trzeba to robić zgodnie z prawem – uznał sędzia Andrzej Kochanowski podczas ogłaszania wyroku. Taka interpretacja protestu kibiców nie spodobała się premierowi. – Nigdy nie oczekiwałem jakiejkolwiek reakcji, gdy ludzie wypowiadają na mój temat pogląd – nawet tak radykalny jak ten kibicowski. Potrafię z tym żyć – powiedział Donald Tusk i zapowiedział szybkie zmiany w kodeksie karnym. Mają dotyczyć kontrowersyjnego zapisu o obrazie władz. Jak zapowiedział premier, Rada Ministrów ma się zająć sprawą już na najbliższym posiedzeniu.

Dwa lata temu na podstawie tego samego artykułu nieprawomocnie skazany został 19-letni Jacek Balcerowski z kujawskiego Dobrzynia nad Wisłą. Na murze swojej szkoły maturzysta wykonał napis „j... rząd". Choć policja zarzuciła mu tylko uszkodzenie mienia społecznego, prokurator dodał poważniejszy zarzut. Dopiero po protestach obrońców praw człowieka i opozycyjnych polityków nastolatek został uniewinniony. Czwartkowy wyrok na kibiców z Białegostoku nie jest prawomocny. Ich obrońca zapowiedział już apelację. Zdaniem adwokata w Sejmie niemal na każdym posiedzeniu dochodzi do nieparlamentarnych okrzyków o gorszej treści.

—kora

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej