Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Błogosławieni ubodzy…

Tomasz Krzyżak

Dzisiejszy świat potrzebuje prostoty i ubóstwa. Nadzieja w świadectwie życia papieża Franciszka

Idź i odbuduj mój Kościół" – usłyszał podczas modlitwy w kościele św. Damiana w Asyżu w 1205 r. Giovanni Bernardone, znany nam dziś jako święty Franciszek. Biedaczyna z Asyżu posłuchał głosu Chrystusa. Rozdał swoje bogactwa i przywdział skromny habit. Porzucił przepych i ruszył odbudowywać Kościół. Nie tylko ten materialny, ale głównie duchowy. To on z bosymi stopami zaczął wzywać ludzi do czynienia pokuty. Robił to do końca swoich dni. Umarł położony na własne życzenie bez ubrań na gołej ziemi.

„Idź i odbuduj mój Kościół" – te słowa usłyszał 13 marca 2013 r. w Kaplicy Sykstyńskiej argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio, dziś znany nam jako papież Franciszek. Były już dziś arcybiskup

Buenos Aires jest jezuitą. Nigdy nie zabiegał o godności. Żył skromnie. Gdy został metropolitą argentyńskiej stolicy, nie zamieszkał w pałacu biskupim. Wybrał ubogie mieszkanie. Sam sobie sprzątał, gotował, prał. Często można go było spotkać w autobusie komunikacji publicznej. Gdy w 2001 r. Jan Paweł II mianował go kardynałem, poprosił wiernych, by nie jechali za nim do Rzymu, tylko oddali pieniądze ubogim. O to  prosi i teraz.

Jest w „Kwiatkach świętego Franciszka" taka scena, gdy Franciszek wraz z bratem Maciejem modlą się w kościele św. Piotra w Rzymie. W pewnej chwili ukazują się Franciszkowi święci Piotr oraz Paweł i oznajmiają, że Bóg daje mu „doskonały skarb przenajświętszego ubóstwa". Apostołowie mówią też: „ktokolwiek za przykładem twoim cały za pragnieniem tym pójdzie, pewny jest szczęśliwości życia wiecznego". A jeszcze wcześniej sam Chrystus w Kazaniu na Górze, rozpoczynając swoją misję, wołał: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo Niebieskie".

Ubóstwo i prostota. Pomost łączący wiek XIII z XXI. Pomost do Chrystusa. Błogosławiona cecha ubóstwa – jakże brakuje jej współczesnej hierarchii, jak bardzo potrzebna jest rzeszy proboszczów i wikarych. Jak bardzo brakuje jej w zakonach – także tych, w których ślubuje się ubóstwo. Jak bardzo brakuje jej nam – świeckim członkom Kościoła. Franciszek z Asyżu i Franciszek z Buenos Aires. Świadkowie.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy