Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Apetyt na poezję

Grzegorz Benda

„Baczyński” – powstał film umykający wszelkim kanonom. I bardzo polski

Soundtrack
Baczyński
EMI

Baczyński". Najpierw usłyszałem muzykę. Dziwne to uczucie, bo z reguły po ścieżkę dźwiękową sięga się (lub nie) dopiero po obejrzeniu filmu. Doświadczenie było o tyle specyficzne, że płyta ta to kompilacja dość nietypowych elementów. Jak i sam film, który właśnie zagościł na ekranach kin. Dotrze wszędzie, bo przygotowano aż 136 kopii i pokazywany będzie zarówno w multipleksach, jak i kinach studyjnych. Jak zostanie przyjęty przez widzów? Zapewne tak samo jak w tym naszym zwariowanym i pędzącym na oślep świecie przyjmowana jest poezja. Znajdzie zarówno „swoich" widzów, jak i przeciwników, choć nie sądzę, by wśród tych drugich pojawiło się zbyt wielu zagorzałych. Myślę, że rozbroi ich jego... (tak, wiem, brutalność wojny, śmierć, ale jednak uprę się, że) łagodność.

Co słyszymy na płycie? Muzykę Bartosza Chajdeckiego, piosenkę skomponowaną do słów poety przez Czesława Mozila oraz – i tu niespodzianka! – fragmenty slamu zorganizowanego w 2011 r. z okazji 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jakże to brzmi – 90. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego! Czy ktokolwiek wyobraża sobie, jak by dziś wyglądał? Bo to, że w poezji pozostałby sobą, można sobie wyobrazić. Jego życiorys znamy wszyscy już od podstawówki. Miał zaledwie 23 lata, kiedy wybuchło powstanie warszawskie. I śmierć. Do dziś jest wśród polskiej młodzieży najpopularniejszym z poetów.

Pomysł formuły filmu narodził się zapewne szybko, ale sam scenariusz ewoluował (bo musiał!) w czasie trzyletniej (brawa za determinację!) realizacji. Muzykę skomponował Bartosz Chajdecki, autor muzyki do popularnych seriali: „Czas Honoru", „Misja Afganistan" i „Wszystko przed nami". Pierwsze trzy instrumentalne utwory powstały już w lutym

2011 r. na bazie dostarczonego kompozytorowi przez reżysera Kordiana Piwowarskiego (tak, syna Radosława) 18-minutowego materiału, ostatnie w styczniu 2013 r. Kiedy ogląda się film, nabiera się pewności co do autentycznego porozumienia nie tylko obu tych panów, ale i „tego (jakże ważnego) trzeciego" – autora zdjęć Piotra Niemyjskiego. Niesprawiedliwe wobec reżysera filmu i jednocześnie autora scenariusza byłoby stwierdzenie, że scenariusz ten „napisał się sam". Choć oczywiście w lwiej części napisało go życie Baczyńskiego i jego wiersze, to trzeba było wykazać wiele odwagi, by zdecydować się na film właściwie pozbawiony dialogów. O, przepraszam, jest tu dialog, ten najważniejszy: Baczyńskiego z widzem. Spełnił się też i świetnie „zagrał" pomysł poetyckiego slamu, a całości świetnie dopełniają materiały archiwalne. Ważnymi postaciami filmu są też bezpośredni świadkowie powstańczych wydarzeń: sanitariuszka i strzelec w zgrupowaniu „Róg" – Jadwiga Klichowska, która w chwili śmierci poety była przy nim, i strzelec z batalionu „Parasol" – Witold Sławski.

Nie wspomniałem dotąd ani słowem o aktorach. Niełatwe mieli zadanie, bo ich gra w zasadzie musiała się ograniczyć niemal wyłącznie do gry ciała. Tytułową rolę przyjął na siebie Mateusz Kościukiewicz, a Katarzyna Zawadzka zagrała rolę żony poety – Basi. Oboje zagrali dyskretnie i dobrze. To samo można powiedzieć o odtwórcach pozostałych ról, na czele z grającą rolę matki Krzysztofa Ewą Telegą. Ten film to naprawdę kawał dobrej filmowej roboty. A że jest... „zbyt krótki"? Takie też było życie poety.

Na płycie znajdziemy promującą film (ale także otwierającą go i zamykającą) „Pieśń o szczęściu". To kompozycja Czesława Mozila do słów poety, fragmentu poematu „Szczęśliwe drogi". Pieśń bogato zaaranżowana i zaśpiewana w duecie z utalentowaną Melą Koteluk. Czy przebije się w mediach muzycznych? Nie wiem. Wiem, że muzycznym heroldem poezji Baczyńskiego są i na zawsze pozostaną „Wiersze wojenne" do muzyki Zygmunta Koniecznego w wykonaniu Ewy Demarczyk.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Wojciech Romański

W smoczym kręgu