Najnowsza interwencja Uważam Rze

Ciepło bez grzejników

Monika Kruszewska-Mikucka

Tani w budowie i eksploatacji, nie wymaga montowania instalacji CO czy kotłowni, a przy tym zdrowy i przyjazny środowisku. Oto dom pasywny

Otwarta w lutym 2011 r. hala sportowa w podkrakowskich Słomnikach jest dumą całej gminy. Kosztowała 6,7 mln zł, z czego 2,3 mln zł stanowiło dofinansowanie z UE. Na 1700 mkw. mieści się tu główna arena, na której można grać w piłkę ręczną i nożną, koszykówkę, tenis, uprawiać zapasy lub judo. Jest też ścianka wspinaczkowa oraz widownia na 280 osób, do tego szatnie i zaplecze sanitarne. Niebawem powstanie sala do fitnessu, siłownia i gabinet rehabilitacyjny. To obiekt bez barier, więc mogą z niego korzystać także osoby niepełnosprawne.

Ale chyba jego największym atutem są bardzo dobre parametry izolacyjne, tak dobre, że nie ma tam instalacji cieplnej. Trafność tej inwestycji potwierdzają rachunki. Rocznie wentylacja i ogrzewanie obiektu kosztują jedynie 4680 zł – w porównaniu ze 150 tys. zł w wypadku podobnych obiektów budowanych metodami tradycyjnymi. To budynek pasywny w czystej postaci – innowacyjne rozwiązanie współczesnego budownictwa, które robi furorę na Zachodzie.

Założenia budownictwa pasywnego są w naszym kraju bardzo słabo znane.

– A szkoda, bo to przyszłość branży budowlanej na całym świecie – komentuje inż. Zbigniew Pająk, ambasador budownictwa pasywnego, który prowadzi szkolenia i doradztwo w tym zakresie.

Dziś w tego rodzaju budownictwie przoduje Austria, gdzie rozwiązania pasywne niemal całkowicie zdominowały branżę budowlaną. Ale ich wykorzystanie szybko rośnie też w Niemczech, Szwajcarii czy USA. W Polsce ta branża raczkuje, choć to właśnie w Smolcu pod Wrocławiem w 2006 r. stanął pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej budynek z certyfikatami Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt. Kolejne certyfikowane obiekty w naszym kraju można policzyć na palcach jednej ręki. Inwestorzy – ze względu na ograniczony dostęp do informacji – mają wiele wątpliwości, na przykład dotyczących możliwości instalacji kominka, wietrzenia pomieszczeń, głośności układu wentylacyjnego czy estetyki projektów. Brak wiedzy na temat możliwości, jakie daje budownictwo pasywne, jest głównym powodem jego omijania w naszym kraju.

Pasywny kontra energooszczędny

Żeby budynek mógł zostać uznany za pasywny, musi mieć kilka podstawowych cech: m.in. bardzo dobrą termoizolację, orientację na kierunek południowy, energooszczędne pasywne okna, szczelną powłokę zewnętrzną, zaopatrzenie w ciepłą wodę wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Na pozór wydaje się, że to właśnie to, co ma w sobie każdy obiekt energooszczędny. Jednak specjaliści od budownictwa pasywnego podkreślają, że od systemów energooszczędnych różni je wiele.

– To zupełnie inne klasy obiektów – twierdzi Przemysław Ślusarczyk z Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej. – Aby dany budynek osiągnął standard domu pasywnego, musi spełnić szereg kryteriów, z których najistotniejsze jest zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania na poziomie poniżej 15 kWh/mkw. rocznie lub moc grzewczą nieprzekraczającą 10 W/mkw.

Budynek taki pozwala na olbrzymie oszczędności, bo aż o 90 proc. ogranicza zużycie energii pochłanianej przez standardowe budynki. Tak więc na ogrzanie budynku pasywnego o powierzchni 150 mkw. wydamy około 400 zł rocznie. Jak to możliwe?

Ogrzewanie słońcem i własnym ciałem

Ciepło pochodzi z promieniowania słonecznego oraz ciepła oddawanego przez urządzenia i przebywających w budynku ludzi. Jedynie w okresie siarczystych mrozów dogrzewa się powietrze nawiewane przez system wentylacyjny.

– Wykonanie izolacji w takim budynku wymaga niesłychanej precyzji, jak w samolocie odrzutowym – mówi Zbigniew Pająk. – Do tego wnętrze musi mieć jak największą powierzchnię cieplną, zapewniającą przez cały rok temperaturę wewnątrz na poziomie 20 st. C. To daje mieszkańcom duży komfort, nie powoduje efektu zimnych stóp.

Dzięki tym zabiegom instalacja CO, grzejniki czy kotłownia stają się zbędne. A to spora ulga dla kieszeni inwestora. W efekcie wybudowanie domu pasywnego wcale nie jest drogie.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy