Na słońce i niepogodę
Koszt zakupu oraz montażu pokrycia dachowego liczony jest najczęściej w dziesiątkach tysięcy złotych. Choć do wyboru mamy wiele materiałów o różnych kształtach, kolorach i fakturach, często zwracamy uwagę głównie na cenę i walory estetyczne dachówki.
Tymczasem czynników i wariantów wartych przeanalizowania jest bardzo wiele. Oto, na co należy zwrócić uwagę, wybierając pokrycia dachowe.
- Kolor, kształt dachówki, materiał, z jakiego została wykonana. Najpopularniejsze są dachówki ceramiczne lub cementowe oraz blachy dachowe. To ostatnie rozwiązanie jest tańsze, lżejsze i łatwiejsze w montażu. Jednak dachówka ceramiczna to ferrari wśród tego typu materiałów budowlanych i nigdy nie wychodzi z mody. Jej waga to ok. 35–75 kg/m2, więc może wymagać odpowiedniego zaprojektowania więźby dachowej.
- Projekt dachu (kształt, wielkość, stopień skomplikowania, nachylenie). Nierzadko projekt wymusza zastosowanie konkretnego materiału. Dachy z wieloma załamaniami należy pokrywać małymi dachówkami. Te większe lepiej sprawdzają się przy prostych, jedno- lub dwuspadowych dachach.
- Akcesoria do wykańczania połaci dachu (gąsiory, dachówki skrajne i wentylacyjne itp.) – im bardziej skomplikowane pokrycie, tym więcej akcesoriów, co podnosi koszt wykonania dachu.
- Lokalizacja domu – bliskość lasu może spowodować porastanie mchem, warto więc wybrać dachówki pokryte glazurą lub angobowane (przed wypaleniem polewane płynną glinką).
- Zielony dach, czyli osadzenie na płycie żelbetowej warstwy roślin wraz z podłożem organicznym, to ciekawe rozwiązanie, ale wymagające dużej dokładności wykonania oraz późniejszej choćby minimalnej pielęgnacji (podlewanie, nawożenie). Ciężar takiego dachu może dochodzić do 500 kg/m2. Jego zaletą są jednak doskonałe właściwości termoizolacyjne oraz dość niska cena – od 170 zł/m2.
- Strzecha z trzciny dachowej zabezpieczona środkami ognioodpornymi sprawdzi się na terenach wiejskich i rekreacyjnych. Jej ciężar to ok. 76 kg/m2, a cena – 60–200 zł/m2. Nie wymaga układania takich elementów, jak podsufitki, rynny czy rury opadowe, przez co koszt nie odbiega znacznie od bardziej popularnych pokryć. Ma za to bardzo dobre właściwości akustyczne i termoizolacyjne.
—mk