Najnowsza interwencja Uważam Rze

Na słońce i niepogodę

Koszt zakupu oraz montażu pokrycia dachowego liczony jest najczęściej w dziesiątkach tysięcy złotych. Choć do wyboru mamy wiele materiałów o różnych kształtach, kolorach i fakturach, często zwracamy uwagę głównie na cenę i walory estetyczne dachówki.

Tymczasem czynników i wariantów wartych przeanalizowania jest bardzo wiele. Oto, na co należy zwrócić uwagę, wybierając pokrycia dachowe.

- Kolor, kształt dachówki, materiał, z jakiego została wykonana. Najpopularniejsze są dachówki ceramiczne lub cementowe oraz blachy dachowe. To ostatnie rozwiązanie jest tańsze, lżejsze i łatwiejsze w montażu. Jednak dachówka ceramiczna to ferrari wśród tego typu materiałów budowlanych i nigdy nie wychodzi z mody. Jej waga to ok. 35–75 kg/m2, więc może wymagać odpowiedniego zaprojektowania więźby dachowej.

- Projekt dachu (kształt, wielkość, stopień skomplikowania, nachylenie). Nierzadko projekt wymusza zastosowanie konkretnego materiału. Dachy z wieloma załamaniami należy pokrywać małymi dachówkami. Te większe lepiej sprawdzają się przy prostych, jedno- lub dwuspadowych dachach.

- Akcesoria do wykańczania połaci dachu (gąsiory, dachówki skrajne i wentylacyjne itp.) – im bardziej skomplikowane pokrycie, tym więcej akcesoriów, co podnosi koszt wykonania dachu.

- Lokalizacja domu – bliskość lasu może spowodować porastanie mchem, warto więc wybrać dachówki pokryte glazurą lub angobowane (przed wypaleniem polewane płynną glinką).

- Zielony dach, czyli osadzenie na płycie żelbetowej warstwy roślin wraz z podłożem organicznym, to ciekawe rozwiązanie, ale wymagające dużej dokładności wykonania oraz późniejszej choćby minimalnej pielęgnacji (podlewanie, nawożenie). Ciężar takiego dachu może dochodzić do 500 kg/m2. Jego zaletą są jednak doskonałe właściwości termoizolacyjne oraz dość niska cena – od 170 zł/m2.

- Strzecha z trzciny dachowej zabezpieczona środkami ognioodpornymi sprawdzi się na terenach wiejskich i rekreacyjnych. Jej ciężar to ok. 76 kg/m2, a cena – 60–200 zł/m2. Nie wymaga układania takich elementów, jak podsufitki, rynny czy rury opadowe, przez co koszt nie odbiega znacznie od bardziej popularnych pokryć. Ma za to bardzo dobre właściwości akustyczne i termoizolacyjne.

—mk

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe