Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dom, który myśli

Monika Kruszewska-Mikucka

Inteligentne systemy redukują koszty utrzymania budynku i dbają o bezpieczeństwo domowników

Jeszcze kilkanaście lat temu na inteligentne rozwiązania w budownictwie stać było tylko najzamożniejszych inwestorów. Ci z mniej zasobnymi kieszeniami z wypiekami na twarzy słuchali o samoczynnie opuszczających się żaluzjach czy wodzie nalewanej do wanny po wysłaniu stosownego polecenia SMS-em. Dziś takie technologie stosowane są powszechnie. Co więcej, wraz z nadejściem mody na budownictwo ekologiczne stają się wręcz nieodzowne, bo poprawiają bezpieczeństwo i zwiększają oszczędność energii.

Inteligentny budynek wyposażony jest w czujniki i detektory podłączone do systemu centralnego, który po zebraniu określonych informacji przekazuje polecenia urządzeniom elektrycznym, takim jak żaluzje, bramy, oświetlenie czy wentylatory, sprzęt RTV, domofony. Dzięki temu po wciśnięciu jednego przycisku na smartfonie, laptopie czy tablecie otworzymy drzwi, zapalimy światło, zaparzymy kawę, a nawet porozmawiamy przez domofon. Oczywiście obsługa ta możliwa jest również wówczas, gdy użytkownik znajduje się wiele kilometrów od domu.

Bardzo popularne stały się tzw. sceny, czyli możliwość zaprogramowania obsługi całego zestawu urządzeń w konkretnych sytuacjach, na przykład na wypadek dłuższego wyjazdu (włączanie świateł, otwieranie i zamykanie żaluzji o określonych godzinach symuluje obecność domowników), niedzielnego śniadania (uruchomienie ekspresu do kawy, odtwarzanie ulubionej muzyki) czy też nadejścia gości (np. włączenie muzyki, opuszczenie żaluzji, zapalenie świateł w salonie). Obsługa instalacji zwykle nie nastręcza problemów nawet dzieciom w wieku szkolnym.

Ale inteligencja takich systemów polega nie tylko na uprzyjemnianiu życia mieszkańcom, lecz również na dbaniu o ich bezpieczeństwo oraz budżet.

– Korzystanie z funkcjonalności inteligentnego domu pozwala zmniejszyć zużycie prądu o 30 proc., a energii cieplnej o ponad 20 proc. – podkreśla Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju firmy Fibar Group, producenta rozwiązań Fibaro. – System dba, byśmy zużywali tylko tyle energii, ile faktycznie potrzebujemy, i reaguje na sytuacje, które mogłyby nas narazić na niepotrzebne straty.

Na przykład gdy na zewnątrz jest jeszcze jasno, nie włącza oświetlania ogrodu, jeśli pada deszcz, przesuwa termin podlewania trawnika, a gdy otworzymy w pokoju okno, wyłącza klimatyzację. Inteligentny dom automatycznie wyłącza także zasilanie wszystkich sprzętów, które po naszym wyjściu z domu niepotrzebnie pobierają energię.

W sytuacjach awaryjnych system w ciągu kilku sekund rozpozna zagrożenie i uruchomi odpowiednią procedurę. W razie awarii odetnie dopływ wody czy prądu, a jeśli nie ma nas w domu, wyśle SMS lub e-mail z powiadomieniem.

Każdy dom może się stać inteligentny. Kosztuje to od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych, jednak wydatki te zwykle można rozłożyć w czasie, decydując się na instalowanie wybranych modułów. Sam remont – związany z kuciem ścian pod instalacje i tworzeniem skomplikowanych rozdzielni – jest zbędny, o ile wybierzemy urządzenia bezprzewodowe. Mają one także tę dodatkową zaletę, że w razie przeprowadzki można je zabrać ze sobą.

Mieszkanie o powierzchni 50 mkw. możemy wyposażyć w system Fibaro już za 4 tys. zł. Mamy wówczas możliwość sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i roletami. Z kolei w wypadku firmy Vision, również oferującej inteligentne systemy, za 12 599 zł (wersja eco) lub 18 999 zł (wersja premium) otrzymamy kompletny zestaw do zarządzania domem o metrażu 200 mkw., umożliwiający sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym, ogrzewaniem, systemem alarmowym, nawadnianiem ogrodu czy zasilaniem elektrycznym za pomocą wiadomości SMS. System powiadomi nas też o braku prądu i innych istotnych zdarzeniach w naszym domu

Być może niektóre z tych funkcjonalności wydają się odpowiedzią na fanaberie bogatych mieszczuchów. Jednak biorąc pod uwagę dzisiejsze tempo życia, mobilność, a także zagrożenia, w wielu sytuacjach są po prostu niezastąpione.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość