Najnowsza interwencja Uważam Rze

Butik

Kanclerz Angela Merkel i premier Donald Tusk bawia sie elektroniczna kostka Dice+

Technotrendy

Krzysztof Jóźwiak

Początek roku obfituje w imprezy, na których producenci elektroniki i multimediów prezentują swoje najnowsze produkty i wyznaczają trendy na najbliższe lata.

Po targach CES w Las Vegas i MWC w Barcelonie przyszedł czas na hanowerskie CeBIT – targi informatyczne, oprogramowania, sprzętu komputerowego i nowych technologii. W tym roku między 5 a 9 marca w hali wystawowej Hannover Messe zaprezentowało się ponad 4 tys. wystawców z 70 krajów, a ich stoiska odwiedziło 285 tys. osób.

Tegoroczna edycja CeBIT była dla naszego kraju szczególna – Polska po raz pierwszy była krajem partnerskim targów. Mieliśmy więc okazję udowodnić, że nie tylko węglem i miedzią nasza ojczyzna stoi, ale jest także miejscem, gdzie rodzą się zdolni informatycy oraz konstruktorzy i powstaje wiele innowacyjnych projektów. Na przykład takich jak pokazywany na targach CeBIT produkt bytomskiej firmy Digital Core Design, czyli procesor DQ80251. To obecnie najszybszy na świecie procesor oparty na architekturze 8051. Wielu czytelników z pewnością wzruszy w tym momencie ramionami – przecież

to 8-bitowy układ stworzony przez firmę Intel już w 1980 r. Szkopuł w tym, że do dziś znajduje on szerokie zastosowanie w niemal każdej dziedzinie elektroniki, a polski procesor jest 66 razy wydajniejszy od standardowego układu. W testach po prostu miażdży konkurencję. – Nasz procesor wykonuje więcej operacji w krótszym czasie i przy mniejszym zużyciu energii, a o to przecież właśnie chodzi we współczesnej elektronice – stwierdził Jacek Hanke, prezes DCD. Polak jednak potrafi.

Spory ruch panował także na stoiskach VIGO System, jednego z czołowych producentów czujników podczerwieni na świecie, który zaprojektował m.in. elementy wchodzące w skład badającego powierzchnię Marsa łazika Curiosity oraz firmy GIC, która stworzyła kostkę Dice+, gadżet do elektronicznych gier planszowych. Z wyglądu przypomina on tradycyjną kostkę, ale środku ma procesor, czujnik zbliżeniowy oraz akcelerometr. Rzucamy kością, po chwili wyświetla się na niej losowo wybrana liczba, a wirtualne pionki na elektronicznej planszy, którą może być tablet, laptop lub telewizor, automatycznie przesuwają się zgodnie z wynikiem.

Partnerem technologicznym Polski na targach CeBIT 2013 była firma Fujitsu, która zaprezentowała w Hanowerze nowy, biometryczny sposób uwierzytelniania – PalmSecure. Zamiast zapamiętywać kolejne kody PIN i być narażonym na kradzież podczas ich wpisywania, wystarczy zbliżyć rękę do odpowiednio przystosowanego laptopa (lub innego czytnika), który skanuje naszą dłoń i na podstawie niepowtarzalnego układu żyłek weryfikuje naszą tożsamość. PalmSecure jest już od pewnego czasu testowany w praktyce przez włoską grupę bankową UniCredit, która zaimplementowała go do swojego systemu płatniczego Papillon.

Z ciekawostek mniejszego kalibru wartych odnotowana wspomnijmy o pokazanych w Hanowerze gadżetach firmy Jiangqiao Bamboo produkującej akcesoria komputerowe. Takich firm na rynku komputerowym są tysiące, chiński producent znalazł jednak dla siebie bardzo oryginalną niszę. Materiałem, z którego wykonane są produkty tej marki, jest bowiem bambus. Jiangqiao Bamboo konstruuje z niego klawiatury, myszki, głośniki komputerowe i wiele innych przydatnych gadżetów, których design i wykonanie robią naprawdę świetne wrażenie.

* * *

Wświecie gier komputerowych głośno ostatnio o powrocie słynnego Indiany Jonesa w spódnicy (a w zasadzie spodenkach), czyli Lary Croft. Kiedy wydawało się, że seria Tomb Rider odchodzi do multimedialnego lamusa, producenci ze studia Crystal Dynamics zaserwowali nam zupełnie nową część przygód seksownej pani archeolog. Nowy Tomb Rider jest restartem serii – w grze wcielamy się w postać młodej i niedoświadczonej Lary. Po raz pierwszy narracja w grze nie jest liniowa, uzyskujemy dostęp do dużego, otwartego oraz podlegającego dynamicznym zmianom świata. Duże wrażenie robi także nowy silnik graficzny – modele postaci są bardzo szczegółowe, tekstury wysokiej rozdzielczości, a lokacje zapierają dech w piersiach.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej