Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Land Rover jest pierwszą marką, która zastosuje 9-stopniową skrzynię biegów w samochodzie osobowym.

Przekładnia przystosowana do poprzecznie montowanego silnika ma nie tyle podnieść komfort jazdy (bo ten zapewniają nawet 6-stopniowe skrzynie), ile zmniejszyć zużycie paliwa. Nowa skrzynia jest od poprzedniczek tylko o 6 mm dłuższa i o 7,5 kg lżejsza.

Najcięższe samochody sprzedaje w Europie Volvo. W 2011 r. średnia masa aut tej marki wyniosła 1701 kg, przewyższając Audi (1578 kg), Mercedesa (1570 kg) i BMW (1568 kg). Na drugim biegunie jest Fiat z wynikiem 1140 kg, Seat (1289 kg) i Renault (1293 kg) – podaje Europejska Agencja Środowiska.

W ostatnim roku Komisja Nadzoru Finansowego naliczyła w 12 przypadkach ponad 0,5 mln zł kar 10 towarzystwom ubezpieczeniowym za niewypłacenie w ustawowym terminie odszkodowań z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Na koniec trzeciego kwartału 2012 r. w Polsce było wykupionych 18,3 mln polis dla posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Największy limit emisji dwutlenku węgla w 2012 r. miał producent superszybkich aut Noble. Europejska Agencja Środowiska przyznała tej firmie 400 g/km, podczas gdy duże koncerny muszą się zmieścić w limicie 130 g/km. Na kolejnych miejscach wśród małych, specjalistycznych producentów są Spyker (340 g/km), Aston Martin (320) i Ferrari (303).

Volvo wspólnie z chińskim Geely, który jest właścicielem szwedzkiej marki, opracuje platformę dla nowych małych samochodów. Na potrzeby tego zadania firma powiększyła centrum badawcze. Pod koniec tego roku będzie w nim pracować dodatkowo

200 inżynierów, m.in. z Chin. Opracowana przez nich platforma posłuży do zbudowania następcy C30 oraz nowej generacji V40. Volvo korzysta jeszcze z platformy przygotowanej wspólnie z Fordem.

Jaguar przygotował nową generację 4-cylindrowych silników w wersji benzynowej i wysokoprężnej. Stosowane będą w autach z nową architekturą podwozia w całości budowaną z aluminium. Nowe silniki trafią pod maski range rovera i przygotowywanego defendera. Jaguar spodziewa się, że udział silników 4-cylindrowych wzrośnie w autach tej marki w najbliższych czterech latach z 20 proc. do 70 proc.

Korki w 30 największych miastach świata kosztują te aglomeracje 266 mld USD rocznie – szacuje firma konsultingowa Roland Berger. Analitycy dodają, że każdego dnia w tych miastach osiedla się 180 tys. osób.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej