Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Go and Win! Z Bogiem, ale bez pośredników

Paweł Zarzeczny

Generalnie: czy to wybory papieża, czy premiera, najlepiej trzymać się z tyłu i za bardzo się nie wychylać

Jest pytanie, zasadnicze, czy nowy papież odkryje Boga bardziej niż papież poprzedni, papież zniedołężniały.

Oczywiście nie. To tylko gra na czas. To czekanie, kto kogo obali, kto szybciej zwiędnie, uschnie, potknie się...

Nie bacząc na konklawe, normalny człowiek musi się zastanawiać. Tylu kardynałów, ale jeszcze więcej pielęgniarek, lekarzy, kucharzy, kierowców... Jakby połowa miała zasłabnąć.

Czyli wybierano spośród niepełnosprawnych, nie inaczej. Wybór papieża, nic w sumie ważnego, ksiądz w parafii więcej czyni dobrego lub złego. Ja bym się raczej zastanowił, jak wybieramy – po kryjomu. Najsłabszego, żeby dalej żeglować białą łódką...

Nie spodziewajcie się reform. Świat boi się zmian. Nawet kosztem wstydu, zyskiem miesiąca, dwóch, trzech... Zastanawiałem się, czemu nie ma w Kościele frakcji odważnych, młodych reformatorów... Nie ma szans, bo przy każdej reformie każde utracone 10 proc. to 100 mln. 100 mln na tacy to... 100 mln.

A jesteśmy, jako Kościół powszechny, na debecie. Oczywiście można by żyć na kredyt. Ale rzymski Kościół jest na kredycie od czasów, gdy zmalało świętopietrze. Z dziesięciny do – jak u nas – 0,5 proc. na Kościół, zresztą po walce, jak teraz. Podatki po świętym Piotrze zmalały aż 20-krotnie! Zatem – bez mądrowania – Kościół jest w biedzie, zresztą każda władza ma problemy. Weźmy na przykład władzę, na którą nic nie poradzę. Cywilną.

Mianowicie premierem jest Donald Tusk. Mnóstwo ludzi chciałoby go obalić, ja też. Ale tak naprawdę nikt niczego nie zamierza zmieniać. Mógł Gowin. Ja zresztą widzę proroctwo w jego nazwisku: Go! Win! Nawet dziecko zrozumie. On jednak się spłoszył. Schetyna. Ten też jednym głosowaniem mógł Tuska obalić. Schował się. Miller. Następny mocny w gębie – tylko. Przecież mógł Tuskowi podesłać walizki.

Świat wygląda tak, że o ile na konklawe każdy patrzy, jak starszemu koledze podłożyć pampersa (jak Boga kocham, świadomie to piszę), to wśród żywych każdy zerka na jedno. Jak udusić Tuska cudzymi rękoma. Rękoma Kaczyńskiego. Ale Kaczyński patrzy, jak użyć Millera z Gowinem. A Gowin – Schetyny. A wszyscy razem – najlepiej, jakby to Duda zrobił społeczny wybuch, a oni by ratowali. Generalnie: czy to wybory papieża, czy premiera, najlepiej trzymać się z tyłu i za bardzo nie wychylać.

Jak mówił bowiem mój nauczyciel fizyki Eustachy Krach: „Nie warto pchać się nigdy na czoło. Bo mogą dać w tył zwrot".

PS A tak a propos Kościoła – niegdyś spisałem coś w rodzaju zażalenia. Mianowicie moja przyjaciółka dostała pozew do sądu metropolitalnego, znaczy kościelnego. Od męża, ministra stanu, który zakochał się w pogodynce z TVP 1. Ona załamana, bo za 20 tys. można się wyprzeć żony i dziecka (kilkunastoletniego, zatem nie istnieje non consumatum jednak). No i słuchajcie, on dostaje rozwód, jako niedojrzały emocjonalnie, taka furtka dla spryciarzy. I Kościół, ten od Franciszka teraz i od tych niby konserwatystów, ciekawe dał uzasadnienie do tego rozwodu (czyli żeby pogodynka w białej mogła paradować sukience): że mój artykuł o krzywdzących dla żon rozwodach kościelnych jest... hańbą!

Czemu? Ano każdy sąd cywilny dba o dzieci. O alimenty. A sądy kościelne mają to w dupie. Ja to dokładnie napisałem!

Kolega z Kancelarii, minister, bogacz, rozwód dostał. Kościelny. Bez alimentów. I chyba nawet zastraszył żonę, bo ona zwróciła mi grzecznie telefonicznie uwagę: „Paweł, nie pisz o tym rozwodzie już więcej, bo oni obłożą mnie jeszcze anatemą!". Nie wiem, nie znam się, ale boję się władzy i cywilnej, i kościelnej. Ta sama grupka.

Boga się tylko nie boję. Ale... bez pośredników.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe