Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Prawdziwa natura systemu

Andrzej Urbański

Relacje z kryzysu serwują nam ci sami, którzy go wywołali, którzy aktywnie uczestniczyli w pompowaniu spekulacyjnej bańki na rynku nieruchomości i wspierali finansistów przekręciarzy, lansując ich i windując na szczyt popularności

Podobnie jest z decyzjami biznesowymi, w których zawsze najważniejszą rolę odgrywa wielki marketing – czyli komu i jak zostanie sprzedany nowy produkt. I tu właśnie pojawiają się owe wielkie media, bez których jakakolwiek sprzedaż byłaby w zasadzie niezbyt możliwa. Tu dokonuje się selekcja wygranych i przegranych, najważniejszy akt każdego wielkiego interesu. Kto za to zapłaci, a kto ściągnie dzięki temu zyski. I nie dzieje się tak z powodu grzechów biblijnych, ale z prostej kalkulacji – biedni, przegrani i skazani na klęskę nie zamawiają w mediach reklam. Nie podpisują czeków za kampanie promocyjne, nie mają dojścia do potentatów marketingowych decydujących, jak nabić w butelkę miliony zwykłych ludzi. Przez dekady największą tajemnicą mainstreamowych mediów było to, że sprzedawały one nie słowa i teksty, ale swoją publiczność reklamodawcom. Im bardziej opiniotwórczą, oddziaływującą własnym przykładem na innych, tym dla marketingowców cenniejszą i wartą szczególnej troski. I tym się różniły od starych, dobrych mediów, które żyły nie z reklamy, ale ze swoich czytelników.

Być może nadchodzą jednak lepsze czasy – „NYT" ogłosił właśnie, że po raz pierwszy od dziesięcioleci ten wielki dziennik większe przychody uzyskał ze sprzedaży egzemplarzowej, dzięki subskrypcji internetowej, niż od reklamodawców.

1 2
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?