Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Dwa filmy na rocznicę śmierci prezydenta

Prezes TVP Juliusz Braun podjął odważną decyzję – w TVP bezpośrednio po sobie ukażą się dwa totalnie różne od siebie filmy dotyczące katastrofy smoleńskiej – obalająca rządowe kłamstwa „Anatomia upadku" i zgodna z oficjalną narracją „Katastrofa w przestworzach – śmierć prezydenta".

Emisję obu produkcji zaplanowano na 8 kwietnia, dwa dni przed trzecią rocznicą katastrofy smoleńskiej. Jako pierwszy – o godz. 20.20 – pokazany zostanie film „Katastrofa w przestworzach – śmierć prezydenta", oparty głównie na tendencyjnych ustaleniach MAK i podważanym przez wielu ekspertów raporcie komisji Jerzego Millera, bliźniaczo podobnym do rosyjskiej wersji zdarzeń. Wiele ustaleń zespołu byłego ministra spraw wewnętrznych została później podważonych, a ostatnio mecenas części ofiar katastrofy smoleńskiej Piotr Pszczółkowski złożył do ministra obrony narodowej wniosek o unieważnienie decyzji o powołaniu komisji, podważając podstawy prawne do jej podjęcia. Film powstał na zlecenie National Geographic, a jego producentami są Alex Bystram i Ed Sayer.

Po zakończeniu emisji tego filmu – o godz. 21.30 – rozpocznie się materiał Anity Gargas „Anatomia upadku", który przedstawia skrajnie odmienną wersję zdarzeń. Dokument jest efektem własnego śledztwa dziennikarskiego, przeprowadzonego między innymi na terenie Rosji. W filmie wypowiadają się całkiem nowi świadkowie, którzy widzieli katastrofę. Ich relacje są w dużym stopniu zbieżne z ustaleniami ekspertów, którzy analizowali okoliczności katastrofy niezależnie od ciał rządowych.

Oba filmy będą następnie przedmiotem dyskusji w studiu, którą poprowadzi Piotr Kraśko, a wezmą w niej udział także zaproszeni przez TVP eksperci i publicyści. Film Anity Gargas jako pierwsza pokazała telewizja Puls, obejrzało go 1,3 mln widzów.

Decyzja prezesa TVP wydaje się najlepszą z możliwych – emisja obydwu skrajnie różnych produkcji umożliwi wszystkim zainteresowanym wyrobienie sobie własnej opinii, a jednocześnie stworzy płaszczyznę do rzeczowej dyskusji na temat okoliczności katastrofy smoleńskiej. Będzie także ukłonem w stronę tej części społeczeństwa, która domagała się pokazania filmu Anity Gargas w TVP, organizując m.in. na Facebooku akcję poparcia dla emisji materiału.

—ejż

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej