Dwa filmy na rocznicę śmierci prezydenta
Prezes TVP Juliusz Braun podjął odważną decyzję – w TVP bezpośrednio po sobie ukażą się dwa totalnie różne od siebie filmy dotyczące katastrofy smoleńskiej – obalająca rządowe kłamstwa „Anatomia upadku" i zgodna z oficjalną narracją „Katastrofa w przestworzach – śmierć prezydenta".
Emisję obu produkcji zaplanowano na 8 kwietnia, dwa dni przed trzecią rocznicą katastrofy smoleńskiej. Jako pierwszy – o godz. 20.20 – pokazany zostanie film „Katastrofa w przestworzach – śmierć prezydenta", oparty głównie na tendencyjnych ustaleniach MAK i podważanym przez wielu ekspertów raporcie komisji Jerzego Millera, bliźniaczo podobnym do rosyjskiej wersji zdarzeń. Wiele ustaleń zespołu byłego ministra spraw wewnętrznych została później podważonych, a ostatnio mecenas części ofiar katastrofy smoleńskiej Piotr Pszczółkowski złożył do ministra obrony narodowej wniosek o unieważnienie decyzji o powołaniu komisji, podważając podstawy prawne do jej podjęcia. Film powstał na zlecenie National Geographic, a jego producentami są Alex Bystram i Ed Sayer.
Po zakończeniu emisji tego filmu – o godz. 21.30 – rozpocznie się materiał Anity Gargas „Anatomia upadku", który przedstawia skrajnie odmienną wersję zdarzeń. Dokument jest efektem własnego śledztwa dziennikarskiego, przeprowadzonego między innymi na terenie Rosji. W filmie wypowiadają się całkiem nowi świadkowie, którzy widzieli katastrofę. Ich relacje są w dużym stopniu zbieżne z ustaleniami ekspertów, którzy analizowali okoliczności katastrofy niezależnie od ciał rządowych.
Oba filmy będą następnie przedmiotem dyskusji w studiu, którą poprowadzi Piotr Kraśko, a wezmą w niej udział także zaproszeni przez TVP eksperci i publicyści. Film Anity Gargas jako pierwsza pokazała telewizja Puls, obejrzało go 1,3 mln widzów.
Decyzja prezesa TVP wydaje się najlepszą z możliwych – emisja obydwu skrajnie różnych produkcji umożliwi wszystkim zainteresowanym wyrobienie sobie własnej opinii, a jednocześnie stworzy płaszczyznę do rzeczowej dyskusji na temat okoliczności katastrofy smoleńskiej. Będzie także ukłonem w stronę tej części społeczeństwa, która domagała się pokazania filmu Anity Gargas w TVP, organizując m.in. na Facebooku akcję poparcia dla emisji materiału.
—ejż