Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Miller chciał IV RP

Anna Raczyńska

Wywiad z Ludwikiem Dornem, byłym marszałkiem Sejmu, wicepremierem oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, posłem Solidarnej Polski

Druga nitka jest nam w ogóle potrzebna? Kończymy przecież budowę gazoportu w Świnoujściu.

Z punktu widzenia polskich potrzeb energetycznych zarówno obecne, jak i planowane źródła dostaw w zupełności zaspokoją nasze potrzeby, a nawet mogą je przewyższać. Mamy przecież w planach wzrost wydobycia własnego gazu ze złóż konwencjonalnych i wydobycie gazu łupkowego. Do eksportu tego surowca po obniżonych cenach przymierzają się również Stany Zjednoczone. Druga nitka gazociągu nie jest więc nam potrzebna. Może nas natomiast skłonić do rezygnacji z któregoś z tych źródeł, które dałyby nam większą niezależność od Rosji i tańszy gaz.

Możemy mieć tańszy gaz, ale droższy prąd. Podpisany przez rząd pakiet klimatyczny uderzy każdego z nas po kieszeni i obniży konkurencyjność całej polskiej gospodarki.

Powiem więcej – ze wszystkich krajów Unii Europejskiej nas pakiet dotknie najbardziej. Jest to przecież rodzaj podatku nałożonego na węgiel, a 92 proc. naszej energii pochodzi właśnie z węgla kamiennego i brunatnego. Problem dotyczy w dużej mierze także innych krajów z naszej części Europy. Prezydent Sarkozy chlapnął kiedyś nieopatrznie, że pakiet klimatyczny to największe zwycięstwo starych państw nad nowo przyjętymi. Ale powstała już Europejska Inicjatywa Obywatelska „Mój dom, mój prąd – stop pakietowi klimatycznemu". Jej zadaniem jest zebranie miliona podpisów pod wnioskiem o jego zawieszenie. Solidarna Polska patronuje temu przedsięwzięciu w kraju, ale popiera je także PSL, SLD, związki zawodowe, a nawet PO. Tylko PiS i Ruch Palikota nie zadeklarowały poparcia.

Wielu polityków PO uważa, że lepiej siedzieć cicho, bo Niemcy zaczną się domagać podwyższenia limitów. Tam jest silne lobby przemysłowe produkujące solary i elektrownie wiatrowe.

Niemcy rzeczywiście przewidują, że udział zielonych technologii w tworzeniu niemieckiego PKB ma wzrosnąć do 15 proc. To byłoby realne przy dużym zaopatrzeniu naszego rynku. Ale my właśnie nie możemy siedzieć cicho. Bo jeśli Parlament Europejski zaakceptuje zdjęcie z rynku uprawnień na 900 mln ton CO2, to cena uprawnień wzrośnie co najmniej dwukrotnie. Wzrosną też nasze rachunki za energię i ciepło. Dlatego każdy, kto troszczy się o swój portfel, powinien wejść na stronę Stoppakietowi.pl i poprzeć wniosek.

O swój portfel musimy się troszczyć także z innego powodu. Rząd chce nowelizować kodeks postępowania karnego i podnieść granicę, od której kradzież będzie uznawana za przestępstwo. Teraz jest to 250 zł, a ma być 1000 zł.

No tak. Można odnieść wrażenie, że rząd otwiera drzwi i zaprasza złodziei do domu. Sądzę jednak, że pod silnym naciskiem rząd się z tego pomysłu wycofa. Premier jest realistą.

Skąd się biorą takie pomysły?

Zapewne z Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusze i urzędnicy podrzucili go ministrowi spraw wewnętrznych.

Żeby mieć mniej roboty?

Mniej roboty, korzystne statystyki. Bo jeśli teraz część tych przestępstw przesunie się do rubryki „wykroczenia", to od razu przestępczość spadnie. Dlatego musimy się temu przeciwstawić. Solidarna Polska pod hasłem „»Nie« dla kradzieży od 1000 zł" prowadzi już akcję sprzeciwu wobec proponowanych zmian.

Kto rządzi Polską? Obóz władzy czy chałupniczo klecona ekipa polityczna?

To jest coś pomiędzy jednym a drugim, ale bliżej chałupnictwa. Póki nie dzieje się nic nadzwyczajnego i można się oprzeć na codziennej rutynie, bo nacisk rzeczywistości nie jest silny, to wszystko jakoś działa. Natomiast kiedy pojawiają się zagrożenia lub wyzwania, to wszystko się spektakularnie sypie.

Ale teraz nacisk rzeczywistości jest bardzo silny.

I będzie z miesiąca na miesiąc silniejszy.

Teraz czeka nas jakiś przełom czy będzie nim rok 2015?

Różne rzeczy mogą się zdarzyć, ale nie zakładam tych najbardziej dramatycznych. Wprawdzie rząd bułgarski uległ sile społecznego gniewu, ale my mamy za sobą lata, gdy bezrobocie sięgało 20 proc., a rządu siłą nie obalono. Pamiętajmy też, że w następnym roku zaczyna się wyborczy maraton. Ludzie mogą pokojowo wyrazić swoją opinię, a to zawsze zdejmuje trochę pary ze społecznego wrzenia.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez