Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Miller chciał IV RP

Anna Raczyńska

Wywiad z Ludwikiem Dornem, byłym marszałkiem Sejmu, wicepremierem oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, posłem Solidarnej Polski

Komu bardziej zaszkodzi wniosek rzecznika praw obywatelskich o zbadanie zasadności zatrzymania Barbary Blidy – Solidarnej Polsce czy PiS?

Zaszkodzi? Ja go traktuję jako godny pożałowania eksces pani rzecznik, a nie poważną sprawę polityczną.

Pani rzecznik reprezentuje instytucję państwową.

Powinna więc respektować orzeczenia innych instytucji. A stan prawny jest taki, że decyzję o umorzeniu śledztwa podjęły dwie instancje i jest ona prawomocna. Zatem źródłem wątpliwości pani rzecznik jest jej nadmierna usłużność wobec PO. Innych przyczyn i motywów nie widzę. I mówię to z przykrością, bo miałem o pani rzecznik lepsze zdanie. Teraz mam gorsze.

Ale to nie Platforma, tylko SLD wraca do sprawy Barbary Blidy.

A kto złożył wniosek o postawienie Zbigniewa Ziobry i Jarosława Kaczyńskiego przed Trybunałem Stanu? Rafał Grupiński z PO. To nie jest przypadkowy zbieg okoliczności.

W książce „Anatomia słabości" podaje pan przykłady zżerania państwa przez społeczeństwo. A co państwo robi społeczeństwu?

Odwraca się od niego. Nie twierdzę, że ostatnie 24 lata to klęska za klęską i czarna dziura. Ale jeśli mam mówić o sukcesach, to mogę mówić głównie o sukcesach Polaków, a nie Polski. Te przedsięwzięcia, które wymagały indywidualnego wysiłku bądź zrzeszenia osób, poszły nam nieźle. Te, które wymagały aktywności władzy publicznej, poszły fatalnie. Stąd taka porażka w sferze usług publicznych, w służbie zdrowia, w edukacji.

Nie szkoda więc straty okazji na odzyskanie państwa i zdarcie zasłony, którą uchyliła afera Rywina?

Byłem zawsze sceptyczny wobec możliwości zerwania tej zasłony. To był nawet temat mojego sporu z Jarosławem Kaczyńskim. Sporu o to, czy jest gdzieś capo di tutti capi. Czy był stolik, przy którym zasiadali politycy, biznesmeni, przestępcy i służby? Otóż ja uważałem i uważam do dziś, że takiego stolika nie było. Była i jest sieć powiązań. Poza tym próba zerwania zasłony skończyła się kompromitacją zrywającego. Bo co za tą zasłoną ujrzeliśmy? Ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie premiera Kaczyńskiego, pana Kaczmarka, w hotelu Marriott. Zatem nie wierzę, że odzyskanie państwa dla społeczeństwa po to, by najsilniejsze grupy interesu go nie pożarły, ułatwi jednorazowe zerwanie zasłony.

Sondaże pokazują, że Solidarna Polska ma niewielkie szanse na przekroczenie progu wyborczego. A to oznacza, że w ogóle straci szansę na odzyskanie państwa w jakikolwiek sposób.

To jest zupełnie inny problem. Oczywiście Solidarna Polska jest przedsięwzięciem wysokiego ryzyka, ale to niczego nie przesądza. Polska scena polityczna nie jest zabetonowana. Wejście Ruchu Palikota do Sejmu wyraźnie to sygnalizuje. A oceniając sytuację Solidarnej Polski, zwykłem odwoływać się do sporu Saula z Dawidem z Pierwszej Księgi Samuela. Otóż kiedy Saul zobaczył, jak ludzie radośnie witają Dawida, poczuł niechęć i zawiść. Poczuł też lęk przed jego narastającą potęgą, więc parokrotnie usiłował ugodzić go dzidą. Dawid, widząc, co się dzieje, schronił się w jaskini Abdullan, gdzie otaczali go ci, którym było ciężko na sercu i w życiu. A było ich na początku tylko 400. I tak już jest, że każda nowa siła polityczna zaczyna od jakiejś jaskini Abdullan. Oczywiście jaskinie całego świata usłane są czaszkami tych, którym się nie udało, ale niektórym się udało.

Pan nie musi się odwoływać do przypowieści Starego Testamentu. Pan umie pisać bajki, które mogą ilustrować rzeczywistość.

To już wymaga pani ode mnie zbyt wiele. Wprawdzie napisałem kilka bajek, ale po co pisać nowe, skoro jest na przykład taka piękna bajka o Tomciu Paluchu?

A co pana w niej urzekło?

Choćby to, że mały okazuje się zwycięzcą.

Ale nie ma w tej bajce Saby.

O, na Sabie rosną magnolie. A poza tym dzięki eksprezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu Saba ma już swoje miejsce w historii. Jakaż suka może marzyć o wdzięczniejszym uwiecznieniu?

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Wojciech Romański

W smoczym kręgu