Ciekawie o kapitalizmie
W czasach, gdy padają ostatnie bastiony kapitalizmu, gdy w ramach politycznej poprawności, nakazującej nam być stadem, a nie jednostką, i kiedy narzucamy sobie pęta ograniczające naszą przedsiębiorczość i pomysłowość, warto sięgnąć po książki Ayn Rand.
A jest po temu szczególna okazja, gdyż w tych dniach na półki księgarskie trafiła jedna z najlepszych jej prac – „Kapitalizm. Nieznany ideał".
Mimo że Ayn Rand ma swoich polskich wielbicieli, a jej najbardziej znany „Atlas zbuntowany" ma kolejny dodruk, Rand pozostaje nadal osobą nieznaną. „Kapitalizm" jest kolejną, wydaną przez „Zysk i s-ka" pozycją tej autorki. W odróżnieniu od takich tuzów kapitalizmu jak Misses czy Hayek zagłębiających się w meandry ekonomii, stawia ona pytania na temat filozofii i moralności kapitalizmu i daje na te pytania odpowiedzi. Proste i czytelne, także dla tych, którzy z ekonomią niewiele mają wspólnego.
Na książkę składają się eseje opublikowane w latach 60., ale nie tracą nic z aktualności. Rand, która stworzyła własny kierunek filozoficzny – obiektywizm, zawsze była niezłomną orędowniczką samodzielności człowieka jako jednostki myślącej i przedsiębiorczej. Przez lata pracy stała się ikoną wolnego rynku. Rand jest fenomenem; z dziewczyny, która uciekła z bolszewickiej Rosji, autorki scenariuszy i powieści, przeobraziła się w najgorętszą zwolenniczkę antykomunizmu i kapitalizmu.
Ayn Rand
"Kapitalizm. Nieznany ideał"
Zysk i S-ka