Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Zadumka

Grzegorz Benda

Tym razem dzięki Krzesimirowi Dębskiemu zapadamy w za-dumkę na więcej niż dwa serca

Film „Syberiada polska" w reżyserii Janusza Zaorskiego jest jak skuta lodem rzeka. Choć pod powierzchnią wyraźnie czuć nurt, to nie porywa. A może tak właśnie miało być? Dobra filmowa robota, ale jednak wiosny jej w kinach nie wróżę.

O oprawę muzyczną obrazu zadbał fachowiec nad fachowcami Krzesimir Dębski i w jego pracy jest już... „kompletny Vivaldi". Dębski nie zarzuca tu swego charakterystycznego stylu. I nie straszy. Dobrze, bo wystarczająco przerażający jest sam film. Jest tak liryczny, że w kinie od razu zapadamy: w fotele i w za-dumkę (tym razem na więcej niż dwa serca). Jak przyznaje w wywiadach sam kompozytor, wzorem była dla niego muzyka z legendarnego filmu „Doktor Żywago", którą skomponował Maurice Jarre. Główną pracę wykonała Orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją kompozytora, który dodatkowo zasiadł przy fortepianie. Inni soliści to akordeonista Marcin Gałażyn (bez tego instrumentu trudno byłoby sobie tę muzykę wyobrazić), skrzypek Robert Kabara oraz podkreślający specyfikę klimatu charyzmatyczni wokaliści: Bożena Korczyńska-Jaśkiewicz (sopijki), Marta Florek (śpiew) i Iwan Czemierkin (śpiew gardłowy).

Z dźwięków głównego motywu („Tren", „Sowiecka laska") kompozytor, z pomocą autora tekstu Andrzeja Ozgi i śpiewu swej żony Anny Jurksztowicz, uplótł pieśń „Nim kartka spłonie", która jest cennym dodatkiem i tak już bogatego i atrakcyjnego instrumentalnie materiału.

Promującą film pieśń, zatytułowaną „Syberiada", przygotował natomiast dystrybutor filmu. Skomponował ją i zaaranżował (najwyraźniej zasłuchany w „Dumkę..." z „Ogniem i mieczem") Marek Kisieliński. Słowa napisał Krzysztof Dzikowski, a wykonują: Anna Wyszkoni, która wyznała, że jej dziadek był zesłany na Syberię, oraz Piotr Cugowski.

Krzesimir Dębski
"Syberiada polska"
Pomaton EMI

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe