Najnowsza interwencja Uważam Rze

Butik

Korea Poludniowa coraz czesciej musi odpierac ataki hakerow z Polnocy

Technotrendy

Krzysztof Jóźwiak

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim robi się coraz bardziej gorąca. Co prawda wojska KRLD nie wznowiły działań wojennych (od kilkudziesięciu lat obowiązuje jedynie zawieszenie broni), ale do pierwszych ataków na Koreę Południową doszło już w ubiegłym miesiącu.

Co ciekawe, uznawana za technologiczny skansen Korea Północna przeprowadziła zmasowany cyberatak, w wyniku którego złośliwym oprogramowanie zostało zainfekowanych ponad 48 tys. południowokoreańskich urządzeń, m.in. komputery osobiste i bankomaty.

Padły serwery trzech stacji telewizyjnych i trzech największych banków w kraju. Śledztwo ustaliło, że źródłem cyberataku było sześć komputerów zlokalizowanych na terenie Korei Północnej, najprawdopodobniej należących do Centralnego Biura Rozpoznawczego KRLD. Atak był bardzo przemyślny – północnokoreańscy hakerzy wykorzystali ponad tysiąc adresów IP z 40 krajów.

Koniec ery tradycyjnych pecetów. Według analityków z firmy IDC w pierwszym kwartale tego roku sprzedało się jedynie 76,3 milionów tego typu urządzeń. Spadek sprzedaży sięgnął poziomu 14 proc. – to najgorszy wynik od 19 lat. To przede wszystkim rezultat ekspansji tabletów, które stają się coraz bardziej uniwersalnymi urządzeniami i zaczynają wypychać z rynku nie tylko tradycyjne pecety, ale również dużo bardziej mobilne laptopy. Według najnowszych szacunków klienci w 2013 r. kupią aż 190 mln tabletów, o 48 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Specjaliści podkreślają także, że znacznie wydłużył się okres, po jakim ludzie decydują się na wymianę domowego peceta. Kiedyś były to trzy lata, dziś nowy sprzęt jest na tyle wydajny, że starcza na dużo dłużej.

Chińscy naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang opracowali najlżejszy materiał na świecie. Nowy aerożel zbudowany z trójwymiarowej siatki grafenu, która uzyskana została w procesie liofilizacji, ma gęstość 0,16 mg/cm3, czyli mniejszą niż powietrze, które może pochwalić się gęstością na poziomie „jedynie" 1,2 mg/cm3. Materiał ma wyjątkową strukturę – w czystym stanie składa się z kryształów węgla ułożonych w sześciokątnym układzie, jest zarówno zwarty, jak i elastyczny. Jedną z jego najbardziej zadziwiających cech jest bardzo wysoka chłonność – potrafi absorbować 900-krotność swojej wagi.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe