Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Kłamca tygodnia: Donald Tusk

Daniel Orzechowski

Ubiegłotygodniową wypowiedź Donalda Tuska o polskich emeryturach i ZUS-ie powinno pokazywać się kabareciarzom oraz komikom i mówić – tak się pisze żarty! O czym mowa?

Premier zabrał głos w sprawie OFE i stwierdził, że: „Prawdziwą gwarancją polskich emerytur jest ZUS i państwo, niezależnie od tego, co mówią komentatorzy". Niżej podpisany zatem komentator stwierdza, że wypowiedź Tuska to istna perła i klasyk polskiej komedii – tej z pogranicza „Hydrozagadki" i „Dnia świra" – a wykrywacz kłamstw wskazuje na ordynarne kłamstwo.

1. Rozpoznanie

Premier zapewnił, że system emerytalny w Polsce nie naraża obywateli na brak emerytur w przyszłości. Brzmi dobrze, tylko kiedy te emerytury będą wypłacane? Według panującego systemu wiek emerytalny może być przedłużany bez końca, o czym niedawno przekonaliśmy się sami. Wiele wskazuje też na to, że OFE zarobiły, ale na siebie. Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych zaproponowała, aby emerytury z OFE były wypłacane w formie tzw. wypłaty programowanej w miesięcznych ratach przez określony z góry czas. Wysokość emerytury wynikałaby z podzielenia sumy oszczędności zgromadzonych na koncie w OFE i liczby miesięcy tzw. przeciętnego dalszego trwania życia osoby w wieku emerytalnym. Czy rzeczywiście mamy zatem ufać słowom premiera o bezpieczeństwie systemu emerytalnego? – Poziom bezpieczeństwa przyszłych emerytur w OFE i ZUS jest identyczny – powiedział premier. Ta wypowiedź nie napawa optymizmem, gdyż ZUS dla wielu Polaków kojarzy się tylko z jednym – piramidą finansową.

2. Diagnoza

Nie jest to żadne pocieszenie, gdy premier wskazuje na piramidę finansową i mówi, że to w niej należy pokładać nadzieje na nasze emerytury. Gdy zaś społeczeństwo podnosi głos i mówi, że piramida jest pusta, a pieniądze zostały rozkradzione, premier odwraca kota ogonem i stwierdza: „To, że tych woreczków z pieniędzmi w ZUS-ie się nie widzi, mogę powiedzieć, że w OFE też ich się nie widzi". I co z tego? Każdy wie, gdzie pieniędzy nie ma. Nas interesuje to, gdzie one są! A w szczególności czy kiedykolwiek będą na naszych kontach.

Skala wykrywacza:

1. przesada

2. gruba przesada

3. kłamstwo propagandowe

4. manipulacja faktami

5. ordynarne kłamstwo

—wykrywacz obsługiwał  Daniel Orzechowski

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy