Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Ameryka szuka zamachowców

Amerykańskie służby śledcze poszukują sprawców dwóch wybuchów, które zakłóciły tegoroczny bostoński maraton i zabiły trzech jego uczestników, a 170 raniły.

Wiele wskazuje na to, że zarówno FBI, jak i lokalna policja nie mają na razie podstaw, żeby uznać oba wybuchy za zamachy terrorystyczne o podłożu politycznym.

Umieszczenie pojemników z metalowymi kulkami obok bomby sugeruje, że sprawca lub sprawcy chcieli zabić jak największą liczbę osób uczestniczących w najstarszym miejskim maratonie świata organizowanym w Bostonie z okazji Patriots Day, święta stanu Massachusetts upamiętniającego pierwszą bitwę z wojskami brytyjskimi stoczoną pod Lexington i Concord 19 kwietnia 1775 r. Drugi wybuch miał miejsce w Bibliotece im. Johna F. Kennedy'ego. Na początku media powiązały obie eksplozje ze sobą. Jednak już po kilku godzinach śledztwa komisarz policji Bostonu Edward Davis oświadczył, że eksplozję w Bibliotece Johna F. Kennedy'ego można określić raczej jako „ogień mechaniczny", którego przyczyną była usterka instalacji grzewczej lub przewodów gazowych.

Przełomem w śledztwie stała się identyfikacja dwóch mężczyzn widzianych na nagraniach monitoringu sklepu Lord & Taylor niedaleko mety maratonu w Bostonie tuż przed eksplozją. FBI szybko zidentyfikowało podejrzanych. To dwaj bracia czeczeńskiego, a według innych źródeł kirgiskiego pochodzenia. Pierwszy z nich – 26-letni Tamerlan Carnajew, stawiał jednak opór przy próbie aresztowania. Wywiązała się strzelanina. Podejrzany zmarł po przewiezieniu do szpitala.

W momencie oddawania tego tekstu do druku trwały przygotowania do szturmu budynku, w którym prawdopodobnie ukrywał się drugi z braci – 19-letni Dżochar.

Obecnie wciąż nie wiadomo, jakimi motywami kierowali się zamachowcy. Amerykańscy śledczy badają, czy bracia Carnajew mieli związki z grupami terrorystycznymi, czy też działali sami.

—pł, kg

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy