Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Las minute

Wiktor Lasecki

Nasze lasy to największa, a do tego darmowa siłownia, spa i park rozrywki w jednym

Zaplanowanie rodzinnej majówki zazwyczaj jest sporym przedsięwzięciem logistycznym. W tym roku to naprawdę duże wyzwanie, bo czeka nas wyjątkowy długi weekend. Już trzy dni urlopu wystarczą, by świętować przez dziewięć dni – od soboty 27 kwietnia do niedzieli 5 maja. Wycieczki zagraniczne ostatnio zdrożały, więc krajowa branża turystyczna zaciera ręce. Znalezienie wolnych noclegów na Mazurach, Podlasiu czy w Tatrach graniczy z cudem. Jeśli nam się to nie uda, jeszcze nic straconego. Leśnicy przypominają, że do najbliższego lasu każdy z nas może dotrzeć w mniej niż godzinę. A tam zawsze spędzimy czas ciekawie, zdrowo i jeszcze gratis. „Las minute" trwa bez przerwy.

Zielone uzdrowisko

Z badań  przeprowadzonych na zlecenie Lasów Państwowych wynika, że często w lesie bywa 34 proc. osób, okazjonalnie 38 proc., natomiast aż 27 proc. twierdzi, że do lasu w ogóle nie chodzi. Mimo że lasów u nas przybywa i są łatwo dostępne, korzystamy z nich umiarkowanie, uznając być może, że zawsze będzie na to czas. – Zarządzamy lasami zajmującymi jedną czwartą powierzchni Polski i każdy ma do nich swobodny dostęp – inaczej niż w wielu innych krajach. Możemy w nich odkrywać skarby natury, bawić się z dziećmi, uprawiać sport, zbierać grzyby. Warto z tej możliwości korzystać – mówi Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych.

Leśnicy zachęcają do tego w ramach kampanii „Lasy Państwowe. Zapraszamy". Przekonują, że nasze lasy to największa i darmowa siłownia, spa i park rozrywki w jednym. W leśnym powietrzu jest 50–70 razy mniej chorobotwórczych zarazków niż w miejskim, co zawdzięczamy m.in. olejkom eterycznym wydzielanym przez drzewa (ich składniki działają bakteriobójczo i uspokajająco). Wiele form aktywnego wypoczynku, jak jazda rowerem czy konna, traci część swoich walorów, jeśli nie uprawiamy ich w lesie. W wypadku biegania przewaga naturalnego podłoża (miękkich leśnych ścieżek) nad asfaltem czy kostką jest bardzo ważna dla naszego zdrowia, bo ma wpływ na stan stawów i kręgosłupa. Słowem: idealne miejsce na majówkę – zarówno krótką przechadzkę, jak i całodzienną wyprawę albo kilkudniowy pobyt.

Większość Polaków do lasu wybiera się po prostu na spacer. Możliwości jest jednak znacznie więcej. Kto szuka jeszcze noclegów na majówkę, może wypróbować mało znaną drogę – zapytać leśników. Lasy Państwowe udostępniają gościom ponad 4,5 tys. miejsc w swoich obiektach – są to większe ośrodki wypoczynkowe, pokoje gościnne w leśniczówkach, zagubione w głuszy kwatery myśliwskie. Coś i dla niedzielnych turystów, i dla survivalowców. Można też w lesie urządzić piknik lub biwak w niemal tysiącu wyznaczonych do tego miejsc. Jeśli wybieramy się do lasu samochodem, możemy zostawić go na jednym z 3 tys. leśnych parkingów lub miejsc postojowych.

Już w lesie kondycję złapiemy na 22 tys. km przygotowanych przez leśników szlaków pieszych, dobrych także dla biegaczy i fanów nordic walking. Rowerzyści do wyboru mają 4 tys. km przystosowanych dla nich leśnych tras, kilka tysięcy kilometrów liczą też trasy udostępnione do jazdy konnej. Wyprawę pieszą, z kijkami, rowerową czy konną warto zaplanować tak, by odwiedzić któryś z 1,5 tys. rezerwatów lub 125 parków krajobrazowych i podziwiać najpiękniejsze zakątki Polski. W państwowych lasach nie brakuje takich ciekawostek, jak stanowiska rzadkich u nas storczyków, parki geologiczne czy unikatowe na skalę europejską rezerwaty wodne z setkami gatunków ptactwa (gratka dla birdwatcherów).

Majówka na pikniku

Dla tych, którzy nie mają już czasu na staranne zaplanowanie majówki na łonie natury, leśnicy przyszykowali też „gotowce".

Możemy wziąć udział w licznych imprezach i rodzinnych piknikach, jakie będą organizowane podczas długiego weekendu w różnych miejscach kraju. Informację o nich znajdziemy m.in. na specjalnej podstronie portalu Lasów Państwowych (www.lasy.gov.pl/zapraszamy/wydarzenia-kampanii). Na przykład w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach od 3 do 5 maja leśnicy organizują wielką strefę piknikową. Będą konkursy i gry terenowe, okazja do zobaczenia leśnych zwierząt (pacjentów pogotowia prowadzonego przez leśników), wspólne sadzenie drzew, koncerty. W  Świeradowie-Zdroju 4 maja warto wybrać się na rajd nordic walking zwieńczony grą w bule na polanie, kilka pieszych wypraw z leśnikami w roli przewodników (także dla osób niepełnosprawnych) albo nocną obserwację gwiazdozbiorów w Izerskim Parku Ciemnego Nieba. Dla fanów dwóch kółek rewelacyjną propozycją jest rodzinna wycieczka unikatową trasą „Singltrek pod Smrekiem", uznaną za jedną z najlepszych tras rowerowych tego typu na świecie.

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy