Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Oni to się bawili...

Agnieszka Niemojewska

To kolejna książka Agnieszki Lisak o życiu polskiego społeczeństwa w XIX w. (niestety, wcześniejsza „Miłość, kobieta i małżeństwo w XIX wieku" jest znacznie lepsza).

Nie można powiedzieć – autorka nie pomija żadnej istotnej sfery życia. Bierze na warsztat zarówno ówczesną obyczajowość, maniery, zwyczaje (wizyty kurtuazyjne, pojedynki), jak i szczególne rodzaje rozrywki (m.in. cyrk, widowiska, hazard, seanse spirytystyczne).

Długo by wymieniać. Gorzej, że mam nieodparte wrażenie, iż autorka prześlizguje się po tematach, często „od siebie" dodając niewiele.

Bo niezaprzeczalną siłą tej książki są cytaty z pamiętników lub poradników pochodzących z epoki, a także z prasy codziennej, np. ówczesnego „Kurjera Warszawskiego". Znajdziemy tu prawdziwe językowe skarby, dla młodego czytelnika być może śmieszne, czasem nawet niezrozumiałe (bo któż jeszcze dziś tak mówi czy pisze?...), ale w smakoszu słowa wywołujące rozmarzenie. By uatrakcyjnić lekturę, w tomie zamieszczono ryciny i ilustracje w pełni oddające charakter zabaw w XIX w. – oczywiście, pośród warstw wyższych, które stać było na częste bale i wizyty na salonach (swoją drogą – nie wszyscy dobrze urodzeni to byli „próżniacy").

Dla tych, którym żal bezpowrotnie minionych czasów – pozycja obowiązkowa.

Agnieszka Lisak

Życie towarzyskie w XIX wieku

Bellona

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO