Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Podniebny luksus ? najdrozsze apartamenty bardzo czesto zajmuja ostatnie pietra drapaczy chmur

Enklawy mieszkaniowego luksusu

Aneta Gawrońska

Prawie 400-metrowy apartament w warszawskiej wieży deweloper wycenił na 20 mln zł. W Mikołajkach na 102 metry luksusu wystarczą już niecałe 4 mln zł

Podaż luksusowych apartamentów jest mocno ograniczona. W siedmiu głównych miastach możemy wybierać spośród 28 projektów oferujących 862 lokale – mówi Anna Papiernik, analityk redNet Property Group. Najwięcej, bo 16, luksusowych inwestycji oferuje rynek warszawski. W Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Trójmieście czy we Wrocławiu deweloperzy mają po dwa–trzy projekty z najwyższej półki.

Prestiż nie tanieje

Apartamenty osiągają najwyższe ceny w Warszawie. Z danych redNet Property Group wynika, że na metr mieszkaniowego luksusu trzeba przeznaczyć w stolicy co najmniej 7,2 tys. zł. Ceny najdroższych mieszkań sięgają 50 tys. zł za mkw. – Najtaniej jest w Łodzi, gdzie za mkw. apartamentu zapłacimy średnio 4,7 tys. zł – mówi Anna Papiernik. Dodaje, że we Wrocławiu najdroższe mieszkania osiągają ceny 23 tys. zł za mkw., w Poznaniu – 13,5 tys., w Krakowie – 25 tys., a w Trójmieście – 18 tys. zł. Jak podkreśla Anna Papiernik, te ceny nie są podatne na zmiany sytuacji gospodarczej. Jej zdaniem deweloperzy nie chcą obniżać cen nieruchomości budowanych z najwyższej jakości materiałów, bo to oznaczałoby mniejszy zysk. Do przecen nie skłania ich nawet brak popytu. – Firmy wolą zwykle poczekać na lepszą koniunkturę i sprzedać inwestycje w jak najwyższej cenie – twierdzi Anna Papiernik. Mogą sobie pozwolić na czekanie, bo – jak mówi analityk – rynek luksusowych mieszkań nie jest nasycony. – Liczba zamożnych i bogatych klientów w Polsce stale rośnie. Problemem jest jednak niedopasowanie oferty do preferencji klientów. Najwięcej apartamentów jest oferowanych w wieżach, podczas gdy zwiększony popyt notujemy na kameralne inwestycje w najbardziej atrakcyjnych rejonach miast – mówi Anna Papiernik.

Miejsce dla kolejnych prestiżowych inwestycji widzi na rynku Artur Wach, członek zarządu Lion's House. – W Warszawie brakuje projektów z najwyższej półki. Deweloperzy mają je w planach, ale, niestety, nie powstanie ich wiele – ocenia Artur Wach. Prognozuje, że takie projekty mogą być realizowane niekoniecznie w ścisłym centrum miasta, ale np. na Starym Mokotowie czy w odrestaurowanych kamienicach na Powiślu. Zdaniem Artura Wacha chętnych na luksusowe mieszkania nie brakuje. – Na warszawskim rynku pierwotnym jest w sprzedaży zaledwie kilkadziesiąt mieszkań z tarasami i kilkaset lokali o podwyższonym standardzie. Prawdziwych apartamentów jest zdecydowanie mniej – ocenia przedstawiciel Lion's House.

Także Marcin Uryga z firmy Emmerson, pośrednik i doradca na rynku nieruchomości, uważa, że na nowe luksusowe projekty ciągle jest na rynku miejsce. – Inwestorzy zakładają wyższy niż przeciętny zysk z inwestycji, godząc się jednocześnie na dłuższy czas jej prowadzenia i odzyskiwania środków. Są przygotowani na bardzo wysokie nakłady – mówi Uryga.

W warszawskiej wieży

Apartamenty od 53 do 198 mkw. w wieżowcu Cosmopolitan przy ul. Twardej w warszawskim Śródmieściu oferuje Tacit Development Polska. Deweloper nie zdradza, ile z 252 lokali znalazło nabywców. – Sprzedaż idzie zgodnie z założeniami. Jednocześnie prowadzimy kilkanaście negocjacji. Dziennie odwiedza nas kilku klientów – mówi Jolanta Kuczyńska, dyrektor marketingu projektu. Ceny zaczynają się tu od 22 tys. zł za mkw. wykończonego apartamentu. – Klienci mogą liczyć m.in. na dębowe podłogi, drzwi wewnętrzne, w pełni wykończone i wyposażone kuchnie i łazienki, pralnie z najnowszym sprzętem AGD – wylicza Kuczyńska. Oświetleniem, ogrzewaniem, roletami i TV steruje tzw. inteligentny system zarządzania mieszkaniem. Największe są penthouse'y na ostatnich piętrach. Mogą mieć nawet ponad 460 mkw. Ich ceny przekraczają 30 tys. zł za mkw. Firma ma w planach kolejne luksusowe inwestycje, ale na razie nie zdradza szczegółów. – W najbliższych 10–15 latach nie powstanie w Warszawie projekt o podobnej skali jak Cosmopolitan. Nie oznacza to, że nie powstaną kameralne inwestycje z kilkunastoma apartamentami, których ceny będą wyższe niż oferowane przez nas – prognozuje Kuczyńska.

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość