Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Podniebny luksus ? najdrozsze apartamenty bardzo czesto zajmuja ostatnie pietra drapaczy chmur

Enklawy mieszkaniowego luksusu

Aneta Gawrońska

Prawie 400-metrowy apartament w warszawskiej wieży deweloper wycenił na 20 mln zł. W Mikołajkach na 102 metry luksusu wystarczą już niecałe 4 mln zł

Zdaniem Michała Witkowskiego, dyrektora sprzedaży i marketingu w Atlas Estates, rynek luksusowych apartamentów jest niszowy. – Liczba potencjalnie zainteresowanych klientów jest stosunkowo niewielka, co sprawia, że trudniej znaleźć nabywcę – wyjaśnia Witkowski. – Jednocześnie zainteresowanie prestiżowymi lokalami powoli, lecz systematycznie rośnie. Wynika to ze stopniowego bogacenia się polskiego społeczeństwa, a z rosnącej integracji międzynarodowej. W naszym kraju pojawiają się zamożni obcokrajowcy – tłumaczy dyrektor. – Nie jest to jednak łatwy rynek. Im wyższy standard, im większa skala projektu, tym budowa jest większym obciążeniem finansowym, na które nie każdy deweloper może sobie pozwolić – tłumaczy Witkowski.

Atlas Estates gotowe apartamenty oferuje w inwestycji Platinum Towers przy ul. Grzybowskiej w Warszawie. W ofercie pozostało sześć z 396 lokali. Na klientów czekają penthouse'y od 141 do 205 mkw. na ostatnich piętrach wież. Ceny mkw. wahają się od 13,6 do 17,3 tys. zł. Najdroższy jest dwupoziomowy, 205-metrowy lokal na najwyższym, 22. piętrze. Deweloper wycenił go na 3,5 mln zł.  Atlas Estates zachęcony sukcesem planuje przy ul. Grzybowskiej budowę trzeciej wieży apartamentowej. – Standard wysokiego na 44 piętra budynku nie będzie ustępował jakością innym tego typu inwestycjom w centrum Warszawy. Apartamenty zamierzamy jednak oferować w atrakcyjniejszych cenach – zapowiada Michał Witkowski.

Mieszkanko za 20 milionów

Z przeszkodami powstawała słynna warszawska wieża Złota 44 firmy Orco Property Group. Przeciwko inwestycji protestowali mieszkańcy sąsiednich bloków. Budowa jednak dobiega końca. – Przyszli mieszkańcy Złotej to najbardziej wymagająca grupa klientów. Chcemy, aby wszystkie ich wymagania zostały w pełni zaspokojone – podkreśla Alicja Kościesza, dyrektor z Orco Poland. Dodaje, że firma zdecydowała się zwiększyć liczbę apartamentów z 251 do 266 i podnieść standard ich wykończenia. Do wzięcia są lokale od 62 do 374 mkw. Za mkw. luksusu w Złotej trzeba zapłacić średnio 34 tys. zł. Najdroższy penthouse liczy prawie 400 mkw. Ten lokal położony na trzech kondygnacjach deweloper wycenił na ok. 20 mln zł.

– Złota nie jest pierwszą luksusowa inwestycją w portfolio Orco, ale trudno ją porównać do jakiegokolwiek innego naszego projektu czy w ogóle innej inwestycji na rynku. Złota będzie pierwszym apartamentowcem oferującym usługi dostępne do tej pory wyłącznie w najlepszych hotelach na świecie – zapewnia Kościesza. – Do dyspozycji mieszkańców  przez całą dobę będzie obsługa konsjerż, basen, siłownia, gabinet masażu, sauna oraz specjalna strefa, gdzie mieszkańcy i ich goście spotkają się towarzysko czy biznesowo, gdzie obejrzą film – dodaje. Zdaniem Alicji Kościeszy nie ma dziś pewniejszej inwestycji niż zakup luksusowych nieruchomości w najlepszych lokalizacjach. – Ich ceny są odporne na zawirowania rynkowe. Właściciel może być pewien, że nie tylko nie straci ona na wartości, ale jej cena w perspektywie długoterminowej wzrośnie – zapewnia dyrektor z Orco.

Sławomir Horbaczewski, wiceprezes spółki Marvipol, podkreśla tymczasem, że rynek mieszkań luksusowych jest z definicji mały. – Błędem deweloperów było wytworzenie zbyt wielu takich lokali w centrum Warszawy – twierdzi.  – Dlatego Marvipol wyszedł z takimi projektami poza Śródmieście, m.in. na Młociny, w pobliże otuliny parku. Na pewno jest miejsce na kolejne luksusowe projekty, ale względnie małe. Nie mogą to być standardowe realizacje, powtarzalne w swoich rozwiązaniach – ocenia wiceprezes Marvipolu. Jego spółka oferuje apartamenty m.in. w projekcie Hill Park Apartments przy Królowej Jadwigi w Warszawie. Cena najdroższego, 221-metrowego apartamentu to niemal 2,2 mln zł.

W Gdańsku firma Inpro oferuje apartamenty w inwestycji Kwartał Kamienic, 300 m od Bazyliki Mariackiej. Nabywców znalazły 44 z 87 mieszkań. Ceny mkw. lokali zaczynają się od 9,7 tys. zł, a sięgają 16,2 tys. zł. Najdroższy apartament w ofercie, o powierzchni 94,6 mkw., został wyceniony na 1,3 mln zł.  Zdaniem Rafała Zdebskiego, dyrektora handlowego w spółce Inpro, niepewna sytuacja ekonomiczna, która ograniczyła rynek deweloperski, wpłynęła również na segment nieruchomości luksusowych. – Dzisiaj deweloperzy realizują luksusowe apartamenty z mniejszym rozmachem niż parę lat temu. Muszą też zaproponować rozwiązania, które maksymalnie podniosą prestiż nieruchomości  – podkreśla Rafał Zdebski.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?