Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Dwusprzęgłowe skrzynie biegów w porsche (nazwane PDK) oferowane są nie tylko w sportowych modelach Boxster, Cayman i Panamera, ale także w autach mogących startować na torach, np. 911 GT3.

Przekładnia zmienia biegi w ciągu 100 milisekund. Konstrukcję wypróbowano w wyczynowym 962, który zadebiutował w 1984 r. i stał się jednym z najbardziej utytułowanych aut Porsche.

W nowej generacji czterocylindrowych silników wysokoprężnych i benzynowych przygotowanych przez Volvo i nazwanych VEA (Volvo Engine Architecture) ciśnienie paliwa jest kontrolowane indywidualnie w każdym wtryskiwaczu, a nie zbiorczo w szynie common rail. Taki system wtryskowy, oznaczony i-Art, lepiej kontroluje spalanie w każdym cylindrze, dzięki czemu silnik zużywa mniej paliwa, jest mocniejszy i lepiej brzmi. Jako pierwsze do sprzedaży wejdą pod koniec roku silniki benzynowe o mocach 230 i 280 KM.

Co piąty sprzedany w Europie w pierwszym kwartale tego roku samochód marki Toyota i Lexus ma napęd hybrydowy. Popyt na te auta wzrósł o 82 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Yaris, najmniejsza z hybrydowych toyot, znalazła w Europie 11,5 tys. nabywców. Hybrydowego aurisa kupiło 12,7 tys. klientów (we Francji hybrydy stanowią 70 proc. sprzedaży tego modelu).

Ford focus zdetronizował w 2012 r. toyotę corollę i zdobył tytuł najlepiej sprzedającego się auta na świecie – wynika z danych Polk. Koncern sprzedał 1,02 mln egzemplarzy tego modelu. Drugim pod względem popularności fordem był pick-up F-Series (0,79 mln, trzeci w ogólnym zestawieniu), a trzecim fiesta (0,72 mln, szósta na światowej liście bestsellerów). Fiesta jest także najpopularniejszym na świecie modelem w segmencie B.

General Motors potwierdził zaangażowanie w Europie. Koncern do 2016 r. zainwestuje tam 4 mld euro. Do tego czasu Opel wprowadzi do sprzedaży 23 nowe modele i 13 nowych silników. W połowie dekady marka ma odzyskać dochodowość. Opel należy do General Motors od 1929 r.

W tym roku Lamborghini obchodzi 50-lecie. Markę założył producent ciągników rolniczych Ferrucio Lamborghini. W 1964 r. pojawiły się pierwsze seryjne modele 350 GT z 12-cylindrowymi silnikami o mocy 280 KM. Najsłynniejszym jest zapewne lamborghini miura z centralnie umieszczonym silnikiem.

W tym roku mija 40. rocznica pobicia rekordu prędkości w trzech klasach przez polskiego fiata 125p. W połowie czerwca w Kątach Wrocławskich i Wrocławiu planowane są imprezy upamiętniające to sportowe wydarzenie. Odbędzie się także zlot zabytkowych aut. Jego ozdobą będzie historyczny fiat, który pobił rekord.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?