Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Seks i korupcja w lubelskim PSL?

Edyta Hołdyńska

Mirosław Karapyta, marszałek województwa podkarpackiego z PSL, został zatrzymany po przeprowadzonej kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego w jego urzędzie.

Według śledczych w latach 2011–2012 przyjmował łapówki w wysokości od 1,5 tys. do 30 tys. zł oraz inne korzyści materialne. Pieniądze i inne prezenty zapewniał sobie, powołując się na wpływy zarówno w urzędach lokalnych, takich jak starostwo i komendy policji, jak i w jednym z ministerstw. Marszałek nie gardził również korzyściami o bardziej osobistym charakterze. Dwa zarzuty przedstawione mu przez Prokuraturę Apelacyjną w Lublinie dotyczą „zaspokajania potrzeb seksualnych".

Pomimo ciężkich zarzutów Karapyta pozostaje na wolności. To skutek kontrowersyjnego orzeczenia Sądu Rejonowego Lublin-Zachód. Na marszałka nałożono jedynie obowiązek wpłacenia 60 tys. zł kaucji. Decyzja sądu wzbudziła oburzenie szefa CBA. Paweł Wojtunik zawnioskował do ministra sprawiedliwości o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec sędzi Katarzyny Gałus. Wojtunik zarzucił sędzi, że zastosowała nieadekwatnie niską kwotę poręczenia majątkowego wobec marszałka, co może świadczyć o braku zachowania przez nią bezstronności, obiektywizmu i sędziowskiej niezawisłości. Teraz sprawą zajmie się Krajowa Rada Sądownictwa.

Wraz z marszałkiem zatrzymano dwóch przedsiębiorców z Podkarpacia. Jeden z nich usłyszał zarzuty oszustwa o charakterze korupcyjnym, drugi – dwa zarzuty o charakterze korupcyjnym i zarzut przywłaszczenia środków ze spółki, której jest udziałowcem.

Mirosław Karapyta nie przyznaje się do żadnego z zarzucanych mu czynów. Nie ma również zamiaru rezygnować ze stanowiska. O jego losie zadecyduje sejmik województwa. Wniosek o odwołanie został już złożony przez radnych. Samorządowiec deklaruje  natomiast, że odejdzie z PSL. To protest przeciw postawie jego partyjnych kolegów, którzy – jak mówi – „na podstawie informacji prasowych i bez jakiejkolwiek próby konsultacji z nim oraz bardzo przedwcześnie wyrażali się w sposób przesądzający o jego winie i wydali na niego polityczny wyrok".

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?