Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Biernacki ministrem sprawiedliwości

Edyta Żyła

Miejsce odwołanego Jarosława Gowina zajął poseł PO Marek Biernacki, z wykształcenia prawnik, minister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Jerzego Buzka.

Decyzja Tuska wydaje się salomonowa – powołanie w miejsce Gowina lubianego nawet przez opozycję reprezentanta konserwatywnego skrzydła partii było posunięciem trafnym piarowsko i uprzedzającym ewentualne ataki. Jak uzasadniał premier – zmiany na fotelu ministra sprawiedliwości nie dokonały się z powodu poglądów Jarosława Gowina, ale ze względu na charakter jego wypowiedzi. Nominacja dla Marka Biernackiego ma potwierdzać te słowa.

Nowy szef resortu sprawiedliwości ma doświadczenie zarówno w pracy parlamentarnej, jak i ministerialnej. Mandat poselski sprawował w III, V, VI i VII kadencji, natomiast w latach 1999–2001 pełnił urząd ministra spraw wewnętrznych i administracji. Ma dokonania w walce z przestępczością – kiedy kierował resortem, powołano Centralne Biuro Śledcze. Miał także swój udział we wprowadzaniu do porządku prawnego rozwiązań umożliwiających skuteczną walkę z przestępczością zorganizowaną – w tym wprowadzeniem instytucji świadka incognito czy świadka koronnego. Był także jednym z twórców ustawy w sprawie utworzenia Instytutu Pamięci Narodowej, a także inicjatorem wniosku o wznowienie śledztwa w sprawie tzw. moskiewskiej pożyczki. Jako poseł zasiadał w komisji ds. służb specjalnych. Przewodniczył również komisji śledczej wyjaśniającej okoliczności śmierci Krzysztofa Olewnika. Koncentrując się głównie na kwestiach merytorycznych, potrafił współpracować z posłami z różnych ugrupowań, także z opozycji.

Jest członkiem PO od 2002 r. Wcześniej związany był z RS AWS. Ma 54 lata i doświadczenie w działalności naukowej – przez blisko 10 lat pracował w Katedrze Historii Państwa i Prawa Polskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2002–2004 był wicemarszałkiem województwa pomorskiego.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?