Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Podatek od raju

Michał Kozak

Unia sięgnęła do lewej kasy, którą politycy i oligarchowie z państw postsowieckich ukryli na Cyprze

W marcu cypryjska gazeta „Haravghi" opublikowała listę 100 firm, które wyprowadziły w sumie pół mld euro z objętego programem przejęcia części depozytów Laiki Banku. Wśród nich znalazła się SKM, obsługiwana przez kancelarię prawną, w której pracuje córka prezydenta Cypru Nikosa Anastadiasa Elza Lucius.

„W przededniu interwencji Unii Europejskiej międzynarodowe media szeroko informowały o możliwym kryzysie finansowym. Właśnie dlatego SKM udało się podjąć rozumne działania w celu zmniejszenia wrażliwości na kryzys (...) na kilka dni przed rozpoczęciem restrukturyzacji cypryjskiego długu" – komentowała służba prasowa należącej do oligarchy spółki.

Mińsk nadrabia miną

O ile Rosja głośno protestuje przeciw cypryjskiemu desantowi na prywatne konta, o tyle na Białorusi wszystko odbywa się po cichu. Jednak i tutejsi oligarchowie oraz ludzie władzy solidnie odczują cios wywołany kryzysem. Zdaniem ekspertów, sytuacja z depozytami na kontach w cypryjskich bankach uderzy osobiście w prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę i jego otoczenie – Cypr, obok Austrii, Kuby i kilku krajów arabskich, to miejsce ukrywania pieniędzy przez białoruskich oligarchów i rodzinę dyktatora.

Na początku kwietnia media w krajach na Wschodzie podały, powołując się na nieoficjalne źródła w Nikozji, że w cypryjskich bankach: Bank of Cyprus i Laiki Bank zamrożone zostały 3 mld dolarów należące do Aleksandra Łukaszenki i jego otoczenia. Ile z tych pieniędzy należeć miało do samego dyktatora, a ile do członków jego rodziny i współpracowników, dokładnie nie wiadomo.

Na lewym cypryjskim koncie zgromadzono kapitał utworzonego w 2007 r. rosyjskiego koncernu Uralchim, piątego co do wielkości producenta nawozów azotowych na świecie, którym zarządzać ma jako słup Dmitrij Mazepin. Zdaniem mediów Mazepin za szczególne zasługi dla Białorusi i jej prezydenta otrzymał białoruskie obywatelstwo i jako zaufany człowiek Łukaszenki, wyposażony w paszport dyplomatyczny, miałby wypełniać jego „najbardziej delikatne zlecenia". W lutym rozeszła się pogłoska o możliwym mianowaniu go wicepremierem białoruskiego rządu. Koncern Uralchim, kierowany przez Mazepina, miałby także przejąć prywatyzowane firmy białoruskiego sektora chemicznego Biełaruskalija i Grodnoazot.

Z kolei, według brukselskich źródeł, Łukaszenka i jego rodzina wykorzystują zarejestrowane na Cyprze spółki do wykupywania nieruchomości w Mińsku.

Niezależne białoruskie media przekonują, że Łukaszenka miałby próbować przetransferować pieniądze z Cypru na Łotwę, której system bankowy w latach 90. obsługiwał lewe interesy polityków z obszaru postsowieckiego. Uczestniczyć w tym miałaby kontrolowana przez Mazepina łotewska spółka Uralchem Trading SIA, a łotewscy politycy, mający udziały w lokalnych projektach Mazepina, mieliby pomagać w tym transferze.

Znalezienie tych pieniędzy wcale nie będzie łatwe. O ile  mało kto ma dziś wątpliwości co do istnienia lewej kasy białoruskiego prezydenta, o tyle informacje, gdzie się ona znajduje, są niezbyt precyzyjne. – Wyprowadzenie dziś pieniędzy z Cypru jest praktycznie niemożliwe, ale suma 3 mld dolarów na jednym koncie wydaje się wątpliwa. Lewe pieniądze powinny być rozłożone po setkach kont. Przechowywanie ich na jednym rachunku jest nierealne i niebezpieczne – zauważa rosyjski politolog Andriej Suzdalcew.

Jego zdaniem na różnych kontach na Cyprze może się dziś znajdować 800 mln dolarów Łukaszenki i jego rodziny. Są jednak dobrze ukryte, nie tylko przed białoruską opozycją, ale i służbami państw UE. –Większość tych pieniędzy zainwestowano incognito w długoterminowe projekty. Dopóki Łukaszenka jest u władzy, udowodnienie, że to jego pieniądze, będzie niemożliwe – przekonuje Suzdalcew. I dodaje, że UE, przy całej swojej antyłukaszenkowskiej retoryce, nie jest zainteresowana ściganiem jego lewej kasy. Wszak Łukaszenka wpompowuje ją w gospodarkę UE.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez