Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

W Polskę idziemy

Rafał Otoka-Frąckiewicz

Wywiad z Dariuszem Jońskim, rzecznikiem SLD

SLD żyje jeszcze? Czy występuje już jedynie w sondażach?

Od półtora roku, kiedy szefem partii i klubu został Leszek Miller, budujemy silne SLD. Najpierw uporządkowaliśmy wszystko wewnątrz. Bardzo nam pomogło zbieranie podpisów przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego, bo wyszliśmy do ludzi po raz pierwszy od 10 lat. Pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie zebrać pół miliona podpisów, byliśmy w wielu miejscach, pokazaliśmy, na czym polega lewica. Później był czas przedstawiania programu w różnych obszarach. Teraz dla nas najważniejszym problemem jest bezrobocie. Dlatego w najbliższą sobotę ruszamy w Polskę...

Będziecie obniżać podatki, żeby to bezrobocie zmniejszyć?

Nie, ale chcemy pojechać w Polskę i pokazać, gdzie jest wysokie bezrobocie, gdzie zakłady zwalniają. Chcemy pokazać, że zamrożone są pieniądze, i to niemałe pieniądze, bo 7 mld złotych zapisanych konstytucyjnie na walkę z bezrobociem. Ale większym problemem jest to, że pieniądze, które są przekazywane do urzędów pracy, wykorzystywane są w większości na szkolenia, które specjalnie nic nie dają. Można szkolić i to jest potrzebne, ale niektórzy bezrobotni są przekwalifikowywani po 10 razy i dalej nie mają pracy.

Ale to zależy, jakie mają kwalifikacje po tych szkoleniach?

No, na przykład w Łodzi prezydent z Platformy likwidowała szkoły, a nauczycieli wysyłała na kursy z obsługi wózków widłowych albo koparek. Gdzieś musi być granica rozsądku w tym wszystkim.

Ale przecież żadna praca nie hańbi. Może lepiej pracować na wózkach, niż siedzieć na bezrobociu i nie mieć co jeść.

Ale te osoby są dalej bezrobotne, bo nikt nie popatrzył na ich kwalifikacje i nie dopasował pracy do ich możliwości. Oczywiście można by zaproponować im przekwalifikowanie się w ramach wózków widłowych czy koparek, ale nie wszystkich, jak leci, tylko tych, którzy mają ku temu predyspozycje.

W sumie fakt. 60-letnia historyczka operująca widlakiem to dość kuriozalny widok. No dobrze, a skąd się waszym zdaniem bierze bezrobocie?

Bezrobocie bierze się z tego, że tak na dobrą sprawę wszystko jest zostawiane wolnemu rynkowi, nie ma żadnych impulsów, gospodarka jest schładzana. Nie uruchamia się środków, które powinny być uruchomione.

A nie jest czasem tak, że przedsiębiorcy są zarzynani wysokimi podatkami i coraz wyższymi opłatami związanymi z pracownikami, więc nie mogą zatrudniać więcej osób, bo ich po prostu na to nie stać?

W naszym programie, który przedstawiliśmy ministrowi pracy i polityki społecznej Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, był punkt, który mówił, żeby przekazać 2 mld złotych z tych ustawowych 7 na przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracownika na umowę o pracę. Byliby przez 18 miesięcy zwolnieni z kosztów pracownika. Pracodawcy koszty by zeszły, a pracownik dostałby umowę o pracę, co jest szczególnie ważne dla absolwentów. I nawet jeśli mieliby być zwolnieni, to już nie będą na rynku pracy anonimowi – już pracowali i coś potrafią. I to naszym zdaniem jest dużo lepsze niż ograniczanie się do szkoleń. Ale jeśli osoba jest długo bezrobotna, to trzeba wykorzystać inne rozwiązania. Teraz w urzędach pracy funkcjonują programy, które obowiązują od 2004 r., które wprowadzało SLD.

Czyli te same, które dziś krytykujecie. Przyznać jednak należy, że kiedy byliście przy władzy, zdziwiliście wszystkich obniżeniem podatków.

Tak, chodziło o przedsiębiorców i zmniejszenie podatku do 19 proc.

Wrócicie do takich działań, jeśli wygracie wybory? Bo to, co pan przedstawia, to twardogłowa lewicowa retoryka. Mamy bezrobocie, więc podnieśmy podatki, żeby móc rozdawać pieniądze. To nie zadziała. Nie lepiej zdjąć z obywateli czesne wypłacane państwu? To szybciej pobudzi gospodarkę niż rabowanie obywateli.

Jest kryzys i w całej Europie wszyscy poszukujemy oszczędności.

No nie wiem. Wystarczy pojechać do Niemiec i tam jakoś kryzysu nie widać.

Poprzednia
1 2 3 4

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy