Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Dla średnio zorientowanych

Agnieszka Niemojewska

Co nas czeka po śmierci? Sceptyk powie, że tego nie wie nikt. A katolik co mu odpowie?

Szymon Hołownia, ks. Grzegorz Strzelczyk
Niebo dla średnio zaawansowanych
Znak

Dysputę na tak ważki temat wiedli w 2012 r. w telewizyjnym studiu stacji religia.tv „pan z plebanem", a poważnie mówiąc – dyżurny prokatolicki dziennikarz Szymon Hołownia oraz specjalista od dogmatów wiary ks. dr Grzegorz Strzelczyk. Co jednak uchodzi w telewizji, niejako wymuszającej formę luźnej rozmowy, by widza nie zanudzić (choć tytuł programu „Gotowi na śmierć?" sugerowałby mentorski ton), w książce niekoniecznie się sprawdza (np. fragment dotyczący Sądu Ostatecznego: „Czy będziesz miał brodę po zmartwychwstaniu? – Nie wiem. – A jak myślisz? – Ja bym chciał, bo trochę się przyzwyczaiłem. Natomiast próbuję sobie tego nie wyobrażać").

Tytuł wydawnictwa jest dwuznaczny: z jednej strony sugeruje, że lektura wymaga więcej niż podstawowej wiedzy z zakresu teologii (niekoniecznie), z drugiej zaś, że owo „Niebo" dostępne być może nawet dla tych średnio zaawansowanych w wiarę i Kościół. Książka sympatycznych rozmówców prowokuje do zadawania własnych pytań, czasem wywołuje w nas niezgodę na nieco naiwne myślenie o tym, co się z nami dzieje po śmierci (rozumiem, że Hołownia świadomie wchodzi w rolę wioskowego głupka), zmusza do uczciwych odpowiedzi – samemu sobie. A pytanie fundamentalne brzmi: „Czy wierzysz?".

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO