Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Barbarossa ’39

Krzysztof Jóźwiak

Największym marzeniem Hitlera było zniszczenie ZSRR i zdobycie na Wschodzie upragnionej przestrzeni życiowej dla narodu niemieckiego.

Rolf-Dieter Müller
Wspólny wróg. Hitlerowskie Niemcy i Polska przeciw Związkowi Radzieckiemu
Prószyński i S-ka

Pomóc miał mu w tym sojusz z Polską. Niemiecki historyk Rolf-Dieter Müller próbuje nas przekonać, że ku takiej opcji przywódca III Rzeszy skłaniał się przez wiele lat, a swój stosunek do naszego kraju miał zmienić dopiero wiosną 1939 r., kiedy Polska kategorycznie odmówiła oddania Gdańska, ponoć niezbędnego Hitlerowi do przeprowadzenia ataku na ZSRR tzw. korytarzem północnym. Książka Müllera nie jest pozycją z gatunku historii alternatywnych. Wręcz przeciwnie – to mocno osadzone w źródłach opracowanie naukowe. Nie jest to także, co błędnie sugeruje okładka polskiego wydania, opowieść poświęcona wyłącznie niedoszłemu sojuszowi niemiecko-polskiemu. Zresztą autor wcale nie miał takiego zamiaru, o czym najlepiej świadczy oryginalny tytuł książki, który dużo lepiej oddaje jej zawartość: „Wróg jest na wschodzie. Tajne plany Hitlera wojny z ZSRR w 1939 r.". Książkę czyta się dobrze, wnosi sporo świeżości do dyskusji o przyczynach wybuchu II wojny światowej, autor  często sięga po mało znane, ciekawe źródła. O ile jednak dość dobrze wspierają one tezę o tym, że to ZSRR, a nie Polska czy kraje zachodnie miał być celem niemieckiej agresji w 1939 r., o tyle część poświęcona próbom zawiązania paktu antybolszewickiego z Polską choć frapująca, jest niestety słabo udokumentowana.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO